Noise ColorFit Pulse
4.0/5
expert Review





4.0/5
expert Review
Display
1.4" LCD
Weight
36.8 gm
Software
Unspecified
Battery Life
Unspecified
EMI not available
Noise ColorFit Pulse Full Specification
| Date | July 19, 2021 In Nepal: December 5, 2022 |
| Market Status | In Stock |
| Device Type | Smartwatch |
| Series | ColorFit |
| Case | Size: 44 mm Material: Polycarbonate |
| Strap | Size: 19 mm Material: Silicone |
| Dimensions | 35.9 x 11.4 x 43.7 mm |
| Weight | 36.8 gm |
| Durability | IP68 dust and water resistance |
| Colors | Jet Black, Royal Blue, Mist Grey, Teal Green, Deep Wine |
| Size | 1.4 inches |
| Type | LCD |
| Resolution | 240 x 240 pixels, 242 PPI |
| Protection | Glass |
| Brightness | Unspecified |
| Others | Full touch display |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.0 |
| eSIM | No |
| NFC | No |
| Navigation | No |
| Compatibility | Android 4.4 or later, iOS 10.0 or later |
| Companion App | NoiseFit |
| Chipset | Unspecified |
| CPU | Unspecified |
| GPU | Unspecified |
| OS | Unspecified |
| UI Version | Unspecified |
| Memory | Unspecified |
| Speaker | No |
| Microphone | No |
| Type | Accelerometer, Heart Rate, SpO2 |
| Features | 24/7 Heart Rate Monitor, SpO2 (Blood Oxygen) Monitor, Sleep, Step |
| Fitness Tracking | 8+ workout modes |
| Capacity | 210 mAh |
| Usage Time | Unspecified |
| Charging | Magnetic Charging |
| Features | Customizable & cloud-based watch faces |
Noise ColorFit Pulse Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 44mm | Rs. 4,999 |
Noise ColorFit Pulse User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


