NoiseFit Evolve 2
4.0/5
expert Review



4.0/5
expert Review
Display
1.2" AMOLED
Weight
38.5 gm
Software
Unspecified
Battery Life
Unspecified
EMI not available
NoiseFit Evolve 2 Full Specification
| Date | December 10, 2021 In Nepal: October 3, 2023 |
| Market Status | In Stock |
| Device Type | Smartwatch |
| Series | Evolve |
| Case | Size: 45 mm Material: Polycarbonate |
| Strap | Size: 20 mm Material: Silicone |
| Dimensions | 45 x 12 x 258 mm |
| Weight | 38.5 gm |
| Durability | 3 ATM water resistance |
| Colors | Cloud Grey, Charcoal Black, Rose Pink |
| Size | 1.2 inches |
| Type | AMOLED |
| Resolution | 390 x 390 pixels, 460 PPI |
| Protection | Glass |
| Brightness | Unspecified |
| Others | Always-on Display |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.0 |
| eSIM | No |
| NFC | No |
| Navigation | No |
| Compatibility | Android 6.0 or later, iOS 10.0 or later |
| Companion App | NoiseFit |
| Chipset | Unspecified |
| CPU | Unspecified |
| GPU | Unspecified |
| OS | Unspecified |
| UI Version | Unspecified |
| Memory | Unspecified |
| Speaker | No |
| Microphone | No |
| Features | 24/7 Heart Rate Monitor, SpO2 (Blood Oxygen) Monitor, Breathe, Calorie, Step, Stress |
| Fitness Tracking | 13+ workout modes |
| Capacity | 200 mAh |
| Usage Time | Unspecified |
| Charging | Magnetic Charging |
| Features | Quick reply on Android |
| Type | Accelerometer, Heart Rate, SpO2 |
NoiseFit Evolve 2 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 45mm | Rs. 8,799 |
NoiseFit Evolve 2 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


