Nothing Phone 4a Pro
4.5/5
expert Review
-Pro-Black.png)
-Pro-White.png)
-Pro-Pink.png)
4.5/5
expert Review
Display
6.83" 120Hz AMOLED
Chipset
Snapdragon 7 Gen 4 (4nm)
Camera
Triple (50MP + 8MP + 50MP)
Battery
Li-Ion 5080 mAh
Nothing Phone 4a Pro Expert Score Breakdown
Design and build
8.2/10
Display
8.9/10
Performance
8.4/10
Software experience
9/10
Cameras
8.1/10
Battery life
8.3/10
Value for money
8.5/10
Nothing Phone 4a Pro Full Specification
| Date | March 6, 2026 In Nepal: Upcoming |
| Market Status | Upcoming |
| Series | Nothing Phone |
| Device Type | Traditional Smartphone |
| Dimension | 163.7 x 76.6 x 8 mm |
| Weight | 210 gm |
| Build | Back: Aluminum Front: Gorilla Glass 7i Frame: Aluminium IP rating: IP65 dust and splash resistance |
| Colors | Black, Pink, White |
| Size | 6.83 inches |
| Display Type | AMOLED |
| Resolution | FHD+ (2800 x 1260 pixels), 20 : 9 ratio, 440 PPI |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | 480Hz |
| Brightness | 800 nits (typ), 1600 nits (HBM), 5000 nits (HDR) |
| Others | Ultra HDR image support |
| SIM | Dual SIM (Nano) |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | B1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 42, 48, 66 |
| 5G Bands | N1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) |
| CPU | Octa-core – 1x Cortex-A720 (2.8 GHz) – 3x Cortex-A520 (1.8 GHz) – 4x Cortex-A720 (2.4 GHz) |
| GPU | Adreno 722 |
| OS | Android 16 |
| UI Version | Nothing OS 4.1 |
| Promised Updates | 3 years of OS updates |
| RAM | 8GB / 12GB LPDDR5X |
| Storage | 128GB / 256GB UFS 3.1 |
| Variant | 8GB / 128GB, 8GB / 256GB, 12GB / 256GB |
| SD Card | No |
| Modules | Primary: 50MP, f/1.9, OIS, PDAF, 1/1.57” sensor Ultrawide: 8MP, f/2.2, 15 mm, 120° FOV, 1/4.0" sensor Telephoto: 50MP, f/2.9, 80 mm, 3.5x optical zoom, OIS, PDAF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K @ 30 fps, 1080p @ 30/60/120 fps |
| Modules | 32MP, f/2.2, 22 mm, 1/3.44" sensor |
| Features | HDR |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Fingerprint | In-display (Optical) |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Stereo Speakers |
| 3.5 mm Jack | No |
| Others | Unspecified |
| Type | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| WLAN | Wi-Fi 6, Dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, BDS, Galileo, Glonass, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB | USB 2.0 Type-C, OTG |
| Type | Li-Ion 5080 mAh, non-removable |
| Charging | 50W Fast Charging |
| Wireless Charging | No |
| Features | Glyph Bar, Essential Space |
Nothing Phone (4a) Pro Overview:
The Glyph Matrix
One of the first things to notice is the inclusion of the Glyph Matrix on the Nothing Phone (4a) Pro. This circular interface replaced the most-liked Glyph lights on the Phone (3), and it's here now as well. It covers over 57% more area and is twice as bright at approximately 3000 nits, providing sharper, more detailed notifications, according to the company. Glyph Toys like Battery, Timer, Digital Clock, Solar Path, and Glyph Mirror are supported, including integration into the Glyph Matrix AOD experience.
Likewise, the transparent design of the Phone (3a) Pro has also bid farewell, and this new model adopts a flat look below, while the camera module stands out, reflecting Nothing's vibe of a different design approach than the rest of the pack in the market. The build is also pretty solid, thanks to the aluminum frame.
Display
The next upgrade is on the display side. You get a 6.83-inch AMOLED panel with 1.5K resolution and an adaptive refresh rate of 30-144Hz. It gets 2160Hz PWM dimming, HDR10+, 10-bit color, 5000 nits of peak brightness, and Corning Gorilla Glass 7i protection.
Performance
Powering the device is the Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 processor, built on a 4nm TSMC process. It features 1 core Kryo Prime (Cortex-720) at 2800 MHz, 4 cores Kryo Gold (Cortex-720) at 2400 MHz, and 3 cores Kryo Silver (Cortex-520) at 1840 MHz. The chipset is paired with 8/12GB of LPDDR5X RAM and 128/256GB of UFS 3.1 storage, allowing faster app loading than before. Likewise, it boots on NothingOS 4.1 out of the box with Android 16.
Camera, Battery, and Others
In terms of the camera, the Phone (4a) Pro rocks a triple-camera setup. It is hailed by a 50MP Sony LYT 700C main sensor with OIS, a 50MP Samsung JN5 periscope telephoto with 3.5X optical zoom, and an 8MP Sony IMX355 ultrawide camera. Except for the main camera, the other two units plus the 32MP front camera are the same on both the Phone (4a) Pro and the vanilla Phone (4a). But the ISP of the Snapdragon 7 Gen 4 will give the Pro sibling an edge.
Likewise, the phone gets its fuel from a 5400mAh Lithium-ion cell. While the rest of the world is getting a 5,080mAh battery . It supports 50W fast charging. Moreover, connectivity features include 5G, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.4, GPS, NFC, and a USB-C port.
Nothing Phone 4a Pro Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Nothing Phone (4a) Pro - 8GB - 256GB | Rs. 69,999 |
| Nothing Phone (4a) Pro - 12GB - 256GB | Rs. 75,999 |
Nothing Phone 4a Pro User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
