OPPO A5
4.0/5
expert Review


4.0/5
expert Review
Camera
Dual (50MP + 2MP)
Battery
Li-Po 6000 mAh
RAM
6GB / 8GB
Storage
128GB / 256GB
OPPO A5 Expert Score Breakdown
Design and build
8/10
Display
8/10
Performance
7.8/10
Software experience
8/10
Cameras
7.9/10
Battery life
8.5/10
Value for money
7.5/10
OPPO A5 Full Specification
| Date | 15 May, 2025 In Nepal: July 10, 2025 |
| Market Status | In stock |
| Series | OPPO A |
| Device Type | Traditional Smartphone |
| Dimension | 165.7 x 76.2 x 8 mm |
| Weight | 193 gm |
| Build | Back: Plastic Front: Glass Frame: Plastic IP rating: IP65 dust and splash resistance |
| Colors | Aurora Green, Mist White |
| Size | 6.67 inches |
| Display Type | IPS LCD |
| Resolution | HD+ (1604 x 720 pixels), 20 : 9 ratio, 264 PPI |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Touch Sampling Rate | 180Hz |
| Brightness | 850 nits (typ), 1000 nits (HBM) |
| Others | Colour Gamut 83% DCI-P3, 16.7 million colours (8-bit) |
| SIM | Dual SIM (Nano) |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | B1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 7 / 8 / 12 / 13 / 17 / 18 / 19 / 20 / 26 / 28 / 38 / 40 / 41 / 66 |
| 5G Bands | No |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6s 4G Gen 1 (11nm) |
| CPU | Octa-core - 4x Cortex-A73 (2.1 GHz) - 4x Cortex-A53 (1.8 GHz) |
| GPU | Adreno 610 |
| OS | Android 15 |
| UI Version | ColorOS 15.0 |
| Promised Updates | Unspecified |
| RAM | 6GB / 8GB LPDDR4X |
| Storage | 128GB / 256GB UFS 2.1 |
| Variant | 6GB / 128GB, 8GB / 128GB, 8GB / 256GB |
| SD Card | Yes (microSD) |
| Modules | Primary: 50MP, f/1.8, PDAF Depth: 2MP, f/2.4 |
| Features | Portrait, Night, Panorama, Time-Lapse |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Modules | 5MP, f/2.2 |
| Features | Portrait, Night, Panorama |
| Video | 1080p @ 30 fps, 720 @ 30 fps |
| Fingerprint | Side-mounted |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Mono Speaker |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Others | 300 % Ultra Volume |
| Type | Accelerometer, Proximity, Compass |
| WLAN | Wi-Fi 5, Dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB | USB 2.0 Type-C, OTG |
| Type | Li-Po 6000 mAh, non-removable |
| Charging | 45W SUPERVOOC Fast Charging |
| Wireless Charging | No |
| Features | MIL-STD-810H military certified |
OPPO A5 Overview
Design and Display
In terms of design, the Oppo A5 comes in a complete plastic build measuring around 8 mm thick. The device also weighs around 193 grams, giving it a slim, modern look. It also comes with an official IP65 and MIL-STD-810H certification.
Talking about the display, we have a 6.67-inch HD+ IPS LCD with a 90Hz panel. Adding more on display, the display can reach up to 1,000 nits in HBM mode, so outdoor visibility should not be an issue either. The fingerprint scanner is mounted on the side, and the phone also supports 360-degree NFC.
Performance, Cameras, and Battery
In terms of performance, the OPPO A5 is powered by Qualcomm’s Snapdragon 6s Gen 1 chip. It's a budget/entry-level 4G chip from Qualcomm that can handle basic tasks. It’s available in three memory configurations: 6/128GB, 8/128GB, and 8/256GB. The phone boots on ColorOS 15, built on Android 15.
For cameras, we have a 50MP primary camera and a 2MP depth camera on the back, and a 5MP selfie camera on the front. Other than this, the OPPO A5 has a massive 6,000mAh battery with 45W fast charging support.
- Also, check out other OPPO phones available in Nepal
OPPO A5 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| OPPO A5 - 6GB - 128GB | Rs. 22,999 |
| OPPO A5 - 8GB - 128GB | Rs. 24,999 |
| OPPO A5 - 8GB - 256GB | Rs. 27,999 |
OPPO A5 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
