OPPO A6
4.1/5
expert Review


4.1/5
expert Review
Camera
Dual (50MP + 2MP)
Battery
Si-Ca 7000 mAh
RAM
8GB
Storage
256GB
OPPO A6 Expert Score Breakdown
Design and build
8.2/10
Display
8.1/10
Performance
7.9/10
Software experience
8/10
Cameras
8/10
Battery life
8.8/10
Value for money
7.7/10
OPPO A6 Full Specification
| Date | January 13, 2026 In Nepal: March 11, 2026 |
| Market Status | In stock |
| Series | OPPO A |
| Device Type | Traditional Smartphone |
| Dimension | 166.6 x 78.5 x 8.6 mm |
| Weight | 216 gm |
| Build | Back: Plastic Front: Glass Frame: Plastic IP rating: IP68 / IP69 dust and water resistance |
| Colors | Aurora Gold, Sapphire Blue |
| Size | 6.75 inches |
| Display Type | IPS LCD |
| Resolution | HD+ (1570 x 720 pixels), 19.5 : 9 ratio, 256 PPI |
| Protection | Glass |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | 240Hz |
| Brightness | 800 nits (typ), 1125 nits (HBM) |
| Others | 100% sRGB 83% DCI-P3 Colour Gamut, 16.7 million colours (8-bit) |
| SIM | Dual SIM (Nano) |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | B1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66, 71 |
| 5G Bands | N1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 71, 77, 78 SA/NSA |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6300 (6nm) |
| CPU | Octa-core - 2x Cortex-A76 (2.4 GHz) - 6x Cortex-A55 (2.0 GHz) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 15 |
| UI Version | ColorOS 15.0 |
| Promised Updates | Unspecified |
| RAM | 8GB LPDDR4X |
| Storage | 256GB UFS 2.2 |
| Variant | 8GB / 256GB |
| SD Card | Yes (microSD) |
| Modules | Primary: 50MP, f/1.8, PDAF Depth: 2MP, f/2.4 |
| Features | Portrait, Night, Panorama, Time-Lapse |
| Video | 1080p @ 30/60 fps |
| Modules | 8MP, f/2.0 |
| Features | Portrait, Night, Panorama |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Fingerprint | Side-mounted |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Stereo Speakers |
| 3.5 mm Jack | No |
| Others | Unspecified |
| Type | Accelerometer, Compass, Proximity |
| WLAN | Wi-Fi 5, Dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB | USB 2.0 Type-C, OTG |
| Type | Si-Ca 7000 mAh, non-removable |
| Charging | 45W SUPERVOOC Fast Charging |
| Wireless Charging | No |
| Features | SuperCool VC System |
OPPO A6 Overview
Design and Display
In terms of design, the Oppo A6 comes in a complete plastic build measuring around 8 mm thick. The device also weighs around 216 grams, giving it a slim, modern look. It also comes with an official IP68/IP69 certification.
Talking about the display, we have a 6.75-inch HD+ IPS LCD with a 120Hz panel. Adding more on display, the display can reach up to 1125 nits in HBM mode, so outdoor visibility should not be an issue either. The fingerprint scanner is mounted on the side, and the phone also supports 360-degree NFC.
Performance, Cameras, and Battery
In terms of performance, the OPPO A6 is powered by Qualcomm’s Dimensity 6300 chip. It's a budget/entry-level 5G chip from Mediatek that can handle basic tasks. It’s available in three memory configuration is 8/256GB. The phone boots on ColorOS 15, built on Android 15.
For cameras, we have a 50MP primary camera and a 2MP depth camera on the back, and a 5MP selfie camera on the front. Other than this, the OPPO A6 has a massive 7000mAh battery with 45W fast charging support.
- Also, check out other OPPO phones available in Nepal
OPPO A6 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 8GB + 256GB | Rs. 42,499 |
OPPO A6 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


