OPPO A6x
4.0/5
expert Review


4.0/5
expert Review
Display
6.75" 120Hz LCD
Chipset
Snapdragon 685 (6nm)
Camera
Single (13MP)
Battery
Li-Po 6500 mAh
OPPO A6x Expert Score Breakdown
Design and build
8/10
Display
8.2/10
Performance
7.9/10
Software experience
8/10
Cameras
7.3/10
Battery life
8.7/10
Value for money
7.7/10
OPPO A6x Full Specification
| Date | December 2, 2025 In Nepal: April 26, 2026 |
| Market Status | In Stock |
| Series | OPPO A |
| Device Type | Traditional Smartphone |
| Dimension | 166.6 x 78.5 x 8.6 mm |
| Weight | 210 gm |
| Build | Back: Plastic Front: Glass Frame: Plastic IP rating: IP64 dust and splash resistance |
| Colors | Midnight Blue, Laser White Ice Blue, Plum Purple |
| Size | 6.75 inches |
| Display Type | IPS LCD |
| Resolution | HD+ (1570 x 720 pixels), 19.5 : 9 ratio, 256 PPI |
| Protection | Glass |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | 240Hz |
| Brightness | 800 nits (typ), 1125 nits (HBM) |
| Others | Color gamut 100% sRGB and 85% DCI-P3 |
| SIM | Dual SIM (Nano) |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Bands | B1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G Bands | No |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 685 (6nm) |
| CPU | Octa-core - 4x Cortex-A73 (2.8 GHz) - 4x Cortex-A53 (1.9 GHz) |
| GPU | Adreno 610 |
| OS | Android 15 |
| UI Version | ColorOS 15.0 |
| Promised Updates | Unspecified |
| RAM | 6GB LPDDR4X |
| Storage | 128GB UFS 2.2 |
| Variant | 6GB / 128GB |
| SD Card | Yes (microSD) |
| Modules | 13MP, f/2.2 |
| Features | LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 1080p @ 30/60 fps |
| Modules | 5MP, f/2.2 |
| Features | STICKER, Retouch, Screen Fill Light |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Fingerprint | Side-mounted |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Mono Speaker |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Others | SBC, AAC, aptX audio codecs supported |
| Type | Accelerometer, Compass, Proximity |
| WLAN | Wi-Fi 5, Dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, BDS, Glonass, Galileo, QZSS |
| NFC | No |
| USB | USB 2.0 Type-C, OTG |
| Type | Li-Po 6500 mAh, non-removable |
| Charging | Unspecified |
| Wireless Charging | No |
| Features | 5W reverse wired charging |
Here is a brief overview of the OPPO A6x, which includes its specifications, features, and other details.
OPPO A6x Overview
Design and Display
OPPO A6x is available in two colors: Plum Purple and Ice Blue. It has round edges and flat frames, matching the typical OPPO vibe. Not only that, but this budget phone is also MIL-STD-810H certified for durability and IP65 dust/splash resistant.
Up front, the A6x boasts a 6.75-inch LCD screen with a 120Hz refresh rate. This screen has a typical HD+ resolution, and it can get as bright as 1125 nits as well. Along with that, you get “Splash Touch” and “Glove Touch” tech, enabling you to use the phone with wet fingers.
Performance, Cameras, and Battery
The OPPO A6x is powered by Qualcomm’s Snapdragon 685 chip. Not to be confused with the Dimensity 6300-powered OPPO A6x 5G. It’s available in one memory configuration: 6/128GB. While the phone boots on ColorOS 15, on top of Android 15.
For cameras, this budget phone has a 13MP primary camera at the back that can record 1080p videos. Up front is a 5MP selfie camera, which is also limited to 1080p recording. Other than this, the OPPO A6x has a massive 6,000mAh battery.
- Also, check out other OPPO phones available in Nepal
OPPO A6x Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 6GB + 128GB | Rs. 32,499 |
OPPO A6x User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


