OPPO Find X9 Pro
4.5/5
expert Review

4.5/5
expert Review
Display
6.7" 120Hz AMOLED
Chipset
Dimensity 9500 (3nm)
Camera
Triple (50MP + 200MP + 50MP)
Battery
Si-Ca 7500 mAh
OPPO Find X9 Pro Expert Score Breakdown
Design and build
9/10
Display
8.6/10
Performance
9.3/10
Software experience
8.8/10
Cameras
9/10
Battery life
9/10
Value for money
8.9/10
OPPO Find X9 Pro Full Specification
| Date | October 16, 2025 |
| Market Status | Upcoming |
| Series | Oppo Find X |
| Device Type | Traditional Smartphone |
| Dimension | 161.3 x 76.5 x 8.3 mm |
| Weight | 224 gm |
| Build | Back: Glass Front: Gorilla Glass Victus 2 Frame: Aluminium IP rating: IP68 / IP69 dust and water resistance |
| Colors | Silk White, Titanium Charcoal, Velvet Red |
| Size | 6.78 inches |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Resolution | FHD+ (2772 x 1272 pixels), 19.5 : 9 ratio, 450 PPI |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | Unspecified |
| Brightness | 800 nits (typ), 1800 nits (HBM), 3600 nits (HDR) |
| Others | Ultra HDR image support |
| SIM | Dual SIM (Nano + eSIM) |
| Technology | GSM / WCDMA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | B1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66, 71 |
| 5G Bands | N1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 71, 75, 76, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9500 (3nm) |
| CPU | Octa-core - 1x C1-Ultra (4.21 GHz) - 3x C1-Premium (3.5 GHz) - 4x C1-Pro (2.7 GHz) |
| GPU | Arm G1-Ultra |
| OS | Android 16 |
| UI Version | ColorOS 16 |
| Promised Updates | Unspecified |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB UFS 4.1 |
| Variant | 12GB / 256GB, 12GB / 512GB, 16GB / 512GB, 16GB / 1TB |
| SD Card | No |
| Modules | Primary: 50MP, f/1.5, 23 mm, OIS, PDAF, 1/1.28” sensor Ultrawide: 50MP, f/2.0, 15 mm, PDAF, 120° FOV, 1/2.75" sensor Periscope: 200MP, f/2.1, 70 mm, 3x optical zoom, OIS, PADF |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, Hasselblad Color Calibration |
| Video | 4K @ 30/60/120 fps, 1080p @ 30/60/240 fps |
| Modules | 50MP, f/2.0, 21 mm, 1/2.76" sensor |
| Features | HDR Panorama |
| Video | 4K @ 30/60 fps, 1080p @ 30/60 fps |
| Fingerprint | In-display (Ultrasonic) |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Stereo Speakers |
| 3.5 mm Jack | No |
| Others | Holo Audio |
| Type | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyro, Proximity |
| WLAN | Wi-Fi 7, Dual-band |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, BDS, GALILEO, GLONASS, NavIC, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB | USB 3.2 Type-C, OTG |
| Type | Si-Ca 7500 mAh, non-removable |
| Charging | 80W SUPERVOOC Charging |
| Wireless Charging | 50W Wireless Charging |
| Features | Reverse wired charging |
OPPO Find X9 Pro Overview
Display and Design
The Find X9 Pro features a larger 6.78-inch OLED screen with 2772 × 1272 resolution, a 120Hz refresh rate, 1,800 nits brightness, and support for HDR Vivid, Dolby Vision, and HDR10+. It can reach 3,600 nits peak brightness on 20% of the screen and can go as low as 1 nit. It retains ultra-thin 1.15mm symmetrical bezels, with a matte glass back, matte aluminum frames, and a new squircle camera module replacing the previous circular design. Available in Frost White, Velvet Titanium, and Light Red.
Performance and Chipset
Powering the Find X9 Pro is the same MediaTek Dimensity 9500 chip as the regular OPPO Find X9. The Dimensity 9500 brings significant upgrades over the Dimensity 9400, like:
- CPU: 32% better single-core, 17% better multi-core performance
- GPU: 33% higher peak performance
- NPU: 2x faster token generation
Whereas MediaTek's latest flagship chip is equally power-efficient. And OPPO has paired this beast with 12/16GB of LPDDR5X RAM and 256GB to 1TB of UFS 4.1 storage. Mirroring the standard Find X9.
Similarly, the Find X9 Pro runs on Android 16 with OPPO's ColorOS 16 on top, while it has 5 major OS updates and 6 years of security patches guaranteed. In addition to that, you are also getting Google Gemini AI, which is integrated alongside OPPO's own tools like AI Portrait Glow, AI Recorder, and AI Mind Space. The Find X9 Pro can even pair with an Apple Watch!
Camera system
The main camera features a 50MP Sony LYT-828 sensor with f/1.5 aperture and a 7-element lens with OIS. Unlike the X9, it defaults to 50MP for full resolution shots. The upgrade is its telephoto lens: a 200MP periscope with a 1/1.56" sensor, f/2.1 aperture, and a 70mm Hasselblad-certified lens (3x zoom). It has "Prism Hybrid OIS" with Active Optical Alignment for stability. An optional teleconverter adds 12-element lens for 10x optical, 200x digital, and 50x video zoom. The ultrawide uses a 50MP Samsung JN5 sensor (1/2.75") with 15mm focal length, same as the Find X9. The Pro's front camera is a 50MP f/2.0 selfie, up from the X9's 32MP.
Video recording hits 4K 120 fps on both main and telephoto cameras. That too with Dolby Vision support. There's 10-bit LOG recording with ACES for color grading as well, plus Stage Mode and AI Sound Focus designed as well. The entire camera system is powered by OPPO's "LUMO Image Engine" for computational photography, co-developed with Hasselblad for sensor calibration and optical design.
Battery and Charging
If you were impressed with the 7,205 mAh battery on the Find X9, well, the X9 Pro should impress you more with its larger 7,500 mAh silicon-carbon battery. OPPO claims up to 2 days of average usage, with battery health staying above 80% even after 5 years. Charging speed stays the same with 80W wired and 50W wireless speeds, though.
Other features
Besides all this, the Find X9 Pro gets the same ultrasonic fingerprint sensor that replaced the optical reader from the X8 series. It carries the same thorough IP66, IP68, and IP69 dust and water resistance ratings. And finally, the connectivity options are of the standard suite (5G, 4G LTE, WiFi 7, Bluetooth 6.0, GPS, and USB Type-C).
OPPO Find X9 Pro Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 12GB+512GB | Rs. 1,35,499 |
| OPPO Find X9 Pro - 12GB - 256GB | Rs. 1,25,999 |
| OPPO Find X9 Pro - 16GB - 512GB | Rs. 1,42,499 |
| OPPO Find X9 Pro - 16GB - 1TB | Rs. 1,58,999 |
OPPO Find X9 Pro User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
