Oppo Reno 8T 5G
4.5/5
expert Review


4.5/5
expert Review
Chipset
Qualcomm Snapdragon 695 5G (6 nm)
RAM
8GB LPDDR4X
Single
32MP, f/2.4
Size
6.7 inches
Oppo Reno 8T 5G Full Specification
| Date | February 01, 2023 |
| Market Status | Out of Stock |
| Series | Oppo Reno |
| Device Type | Smartphone |
| Dimension | 162.3 x 74.3 x 7.7 mm |
| Weight | 171 gm |
| Build | No IP rating Back: Plastic Front: Asahi Glass AGC DT-Star2 Frames: Plastic |
| Colors | Midnight Black, Sunrise Gold |
| GPU | Adreno 619 |
| Single | Depth : 2MP, f/2.4 Primary : 108MP, f/1.7, AF Macro : 2MP, f/3.3 |
| Single | 32MP, f/2.4 |
| Size | 6.7 inches |
| Display Type | 3D flexible OLED |
| Resolution | 394 PPI pixel density 20 : 9 aspect ratio 2412 x 1080 pixels |
| Protection | Asahi Glass AGC DT-Star2 |
| Refresh Rate | Up to 120Hz |
| Touch Sampling Rate | Up to 360Hz |
| Brightness | 600nits (Typical), 950 nits (Peak) |
| Others | 100% DCI-P3, 100%sRGB, 93% Screen-to-body ratio |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIMs) |
| Technology | GSM / WCDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | WCDMA B1 / 2 / 4 / 5 / 6 / 8 / 19 |
| 4G Bands | B1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 7 / 8 / 12 / 17 / 18 / 19 / 20 / 26 / 28 / 32 / 38 / 39 / 40 / 41 |
| 5G Bands | N1 / 3 / 5 / 7 / 8 / 20 / 28 / 38 / 40 / 41 / 77 / 78 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| CPU | Octa-core – 2x Cortex-A78 (2.2 GHz) – 6x Cortex-A55 (1.7 GHz) |
| OS | Android 13 |
| UI Version | ColorOS 13 |
| Promised Updates | No promised software updates No promised security patches |
| RAM | 8GB LPDDR4X |
| Storage | 256GB UFS 2.2 |
| Variant | 8/256GB |
| SD Card | Yes ( Dedicated) |
| Features | PRO, Extra HD, Dual-view video, Microscope, Text scanner, and Google Lens |
| Video | 1080p @ 30fps |
| Features | Night, Video, Photo, Portrait, PANO, TIME-LAPSE, Dual-view video, and STICKER |
| Video | 1080p @ 30fps |
| Fingerprint | In-display (Optical) |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Yes (Stereo) |
| 3.5 mm Jack | No |
| Others | aptX HD, LDAC Bluetooth Audio Codec |
| Type | Accelerometer, Geomagnetic, Gravity, Gyro, Light, Optical, Proximity, Pedometer |
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac), Tri-Band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.1 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, Galileo, Beidou, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, USB OTG |
| Type | Li-Po 4800 mAh, non-removable |
| Charging | 67W SUPERVOOC |
| Wireless Charging | N/A |
| Features | Virtual RAM expansion, 40x magnification with macro camera |
Oppo Reno 8T 5G Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Oppo Reno 8T 5G - 8GB - 256GB | Rs. 63,999 |
Oppo Reno 8T 5G User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison


