Rapoo CM500
2.8/5
expert Review

2.8/5
expert Review
Output Power
Unspecified
Battery Life
Up to 24 hours
IP Rating
Unspecified
Weight
340 gm
EMI not available
The Rapoo CM500 SpeakerPhone is a compact, portable device. It features four high-sensitivity microphones for 360° voice pick-up and Bluetooth 5.0 technology for wireless connectivity. It supports popular calling apps like Skype for Business, Zoom, and Google Hangout. The device has a 6500mAh battery and 450-day standby time.
Rapoo CM500 Full Specification
| Date | May 2, 2023 In Nepal: September 13, 2024 |
| Market Status | In Stock |
| Speaker Type | Home |
| Series | Rapoo CM |
| Dimensions | 124 x 124 x 32 mm |
| Weight | 340 gm |
| IP Rating | Unspecified |
| Colors | White |
| Attachment | No |
| Driver(s) | Unspecified |
| Frequency Response | 150 Hz - 8 kHz |
| Channel | Mono |
| Signal-To-Noise Ratio | Unspecified |
| Output Power (RMS) | Unspecified |
| Microphone | Yes (Quad mic) |
| Codecs | SBC |
| Others | 360° Voice Pick-Up Speakerphone |
| Bluetooth | 5.0 |
| I/O Ports | 1x USB-A, 1x USB-C, 1x AUX |
| Companion App | No |
| Capacity | 6500 mAh |
| Music Playback | 24 hours |
| Charging | 4 hours |
| Features | Omnidirectional speakers |
Rapoo CM500 SpeakerPhone
Design
The Rapoo CM500 features a compact and portable design suitable for various conferencing environments. The speakerphone weighs around 124 x 124 x 32 mm and weighs only 0.33 kg. Additionally, it has its controls on the top front, as well as the corner next to the island that holds the top buttons.
Audio and Connectivity
In case you are unaware, a speakerphone is essentially a microphone and loudspeaker combined. For a 360° voice pick-up, the device has four omnidirectional high-sensitivity microphones, providing noise-canceling during full-duplex communication. Sporting Bluetooth 5.0 technology, the CM500 supports wireless connectivity, allowing it to be paired with two Bluetooth-enabled devices simultaneously. Moreover, it is universally compatible with popular calling apps and platforms such as Skype for Business, Zoom, and Google Hangout.
Battery
Powered by a lithium polymer battery, the CM500 features a 6500mAh cell capacity and provides up to 24 hours of talk time. The device charges using a USB 2.0 cable, with a charging time of 3–4 hours. Additionally, it boasts a 450-day standby time.
Rapoo CM500 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Default | Rs. 36,250 |
Rapoo CM500 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


