Rapoo VH800
4.3/5
expert Review

4.3/5
expert Review
Type
Over-ear
Driver
40 mm dynamic
Battery Life
Up to 46 hours
IP Rating
No
Rapoo VH800 Full Specification
| Date | March, 2024 In Nepal: August, 2024 |
| Market Status | In stock |
| Fit | Over-ear |
| Series | VH |
| Dimensions (W x D x H) | 165 x 95 x 218 mm |
| Weight | 340 gm |
| IP Rating | No |
| Foldable | No |
| Adjustable Headband | Yes |
| Colors | Space Grey |
| Driver | 40 mm dynamic drivers |
| Codecs | Unspecified |
| Frequency Response | Unspecified |
| Microphone | Yes (1 mic) |
| Noise Cancellation | No |
| 360 Audio | No |
| Others | Graphine Speaker Technology |
| Bluetooth | 5.2 |
| 3.5 mm Jack | No |
| USB-C | No |
| Multi-Pairing | No |
| Companion App | Unspecified |
| Type | Buttons - Press for media control, RGB lighting |
| Size | Unspecified |
| Music Playback | 46 hours With ANC off |
| Talk Time | Unspecified |
| Charging | Unspecified |
| Features | Dual-mode connectivity (2.4GHz wireless + Bluetooth 5.2) |
Overview
The Rapoo VH800 is a pair of over-ear headphones with a lightweight build. The headphone is designed for an immersive gaming experience, with comfortable ear cushions, RGB lighting, and an adjustable headband, making it great for long gaming sessions.
It features 40 mm graphene drivers that deliver immersive audio clarity. It has dual connectivity modes: 2.4GHz wireless and Bluetooth 5.2. It also has a detachable omnidirectional noise-canceling microphone, which is important for multiplayer gaming, streaming, and calls. The battery lasts up to 46 hours, providing long-lasting performance on a single charge. The Plug-and-play USB receiver and simple controls make the headphone easy and convenient to operate.
Rapoo VH800 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Rapoo VH800 | Rs. 8,750 |
Rapoo VH800 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![Headphones Prices in Nepal [2026 Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2024/10/headphones-price-ft-img.jpg)

