Realme Buds Air 6
4.5/5
expert Review


4.5/5
expert Review
Type
In-ear
Driver
12.4 mm dynamic
Battery Life
Up to 10 hours
IP Rating
IP55
EMI not available
Realme Buds Air 6 Full Specification
| Date | May 22, 2024 In Nepal: May 22, 2024 |
| Market Status | Out of Stock |
| Fit | In-ear |
| Series | Air |
| Dimensions (W x D x H) | Unspecified |
| Weight | Unspecified |
| IP Rating | Earbuds: IP55 dust and splash resistance Case: Unspecified |
| Colors | Green, Silver |
| Ear Tip Sizes | S, M, L |
| Driver | 12.4 mm dynamic drivers |
| Codecs | SBC, AAC, LHDC |
| Frequency Response | 20 Hz - 40 kHz |
| Microphone | 6 mics (3 on each side) |
| Noise Cancellation | Yes (Up to 50dB) |
| 360 Audio | No |
| Others | 55 ms low latency, Titanium Diaphragm |
| Bluetooth | 5.3 |
| Multi-Pairing | Yes (Dual-connection support) |
| Companion App | Realme Link |
| Size | mAh Unspecified |
| Music Playback | 10 hours (buds) / 40 hours (case) |
| Talk Time | 6 hours (buds) / Unspecified (case) |
| Charging | 50 minutes (buds) / 2 hours (case) Quick charge: 10 minutes = 7 hours playback |
| Features | N52 Magnets, HTW Wire Coil |
Realme Buds Air 6 Overview
Driver and Design
The Realme Buds Air 6 features a 12.4mm dynamic driver and an “independent bionic back cavity design” to deliver “shocking bass” and enhanced mid and low-frequency performance. The Realme Buds Air 6 Pro features a coaxial dual-unit design with an 11mm woofer and a 6mm micro-planar tweeter, ensuring an enhanced audio experience.Moreover, It boasts Hi-Res certification and LDAC codec for superior audio transmission.
Certification and ANC
With Hi-Res certification and LHDC 5.0, the Buds Air 6 ensures high-fidelity audio. Additionally, Realme claims, that these earbuds offer active noise cancellation (ANC) of up to 50 dB for a ” clear listening experience”.
Advanced Noise Reduction and Microphone Setup
Equipped with 4000Hz ultra-wideband noise reduction and adaptive scene-based noise reduction, the Buds Air 6 automatically adjusts noise cancellation based on surroundings. Furthermore, the six built-in microphones with AI noise reduction promise clearer conversations.
Battery Life and Fast Charging
For the Buds Air 6, Users can enjoy up to 40 hours of playback with the charging case, with 6 hours on a single charge in ANC mode. In addition, these buds support fast charging, providing 7 hours of playback with just a 10-minute charge.
Extras
The Buds Air 6 also comes with a low-latency mode of 55ms. Furthermore, it is available color options include Serenity Green, Titanium Sky Orange, and Purple.
Realme Buds Air 6 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Default | Rs. 5,999 |
Realme Buds Air 6 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


