Redmi Pad 2 9.7
4.5/5
expert Review


4.5/5
expert Review
Display
9.7" 120Hz LCD
Chipset
Snapdragon 6s 4G Gen 2
Storage
128GB
Battery
Li-Po 7600 mAh
Redmi Pad 2 9.7 Full Specification
| Date | Aprill 28, 2026 In Nepal: May 26, 2026 |
| Market Status | In Stock |
| Series | Redmi Pad |
| Dimensions | 226.5 x 148 x 7.4 mm |
| Weight | 406 gm |
| Build | Back: Aluminum Front: Gorilla Glass 3 Frame: Aluminum IP rating: Unspecified |
| Colors | Graphite Gray, Silver |
| Size | 9.7 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolution | 2K (2048 × 1280 pixels), 16 : 10 ratio, 268 PPI |
| Protection | Unspecified |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | Unspecified |
| Brightness | 500 nits (typ), 600 nits (HBM) |
| Laminated | No |
| Others | Eye Care Protection |
| Cellular | No |
| WLAN | Wi-Fi 5, Dual-band |
| Bluetooth | 5.0 |
| GPS | No |
| NFC | No |
| USB | USB 2 Type-C (480 Mbps) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6s 4G Gen 2 |
| CPU | Octa-core - 4x Cortex-A73 (2. 9GHz) - 4x Cortex-A53 (1.9 GHz) |
| GPU | Adreno 610 |
| OS | Android 16 |
| UI Version | HyperOS 2 |
| Promised Updates | Unspecified |
| RAM | 4GB LPDDR4X |
| Storage | 128GB UFS 2.2 |
| Variant | 4GB / 128GB |
| SD Card | Yes (microSD) |
| Single | 8MP, f/2.0, 1/4.0" sensor |
| Features | Autofocus |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Single | 5MP, f/2.2, 1/5.0" sensor |
| Features | Focus Frame, 105° FOV |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Fingerprint | No |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Stereo Speakers |
| 3.5 mm jack | Yes |
| Others | Hi-Res audio support |
| Type | Accelerometer, Hall, Virtual ambient light |
| Type | Li-Po 7600 mAh, non-removable |
| Charging | 18W Charging |
| Stylus | Redmi Smart Pen |
| Keyboard | Redmi Pad Pro Keyboard |
| Others | No |
| Features | Split Screen, Floating Window, Multi Window |
Redmi Pad 2 9.7 Overview:
Design and Display
As for the design, the new Redmi Pad 2 9.7 boasts a metal unibody design. It features a pill-shaped vertical camera layout on the back with a clean matte finish. The volume rockers are on the right, while the bottom side houses a USB Type-C port and a 3.5mm headphone jack. A nice add-on for audiophiles.
In terms of display, the Redmi Pad 2 flaunts a 9.7-inch 2K display. It boasts a resolution of 2048 x 1280 pixels and a pixel density of 268 PPI. It also supports a 120Hz refresh rate and reaches up to 600 nits of brightness in outdoor mode. On top of that, Xiaomi has equipped it with DC dimming and triple TÜV Rheinland certifications — Low Blue Light (Software), Flicker Free, and Circadian Friendly — for all-day eye comfort.
Performance
Under the hood, Redmi Pad 2 9.7 uses the 6nm Snapdragon 6s 4G Gen 2 chip with a 4x Cortex-A73 and 4x Cortex-A53 configuration. Redmi has paired the chip with up to 4GB of LPDDR4X RAM and 128GB of UFS 2.2 storage. Software-wise, the tab boots on Xiaomi HyperOS 3, built on top of Android 16.
Camera and Extras
In terms of optics, it flaunts an 8MP rear unit with a f/2.0 aperture and a 5MP front unit for taking selfies and video calls. Meanwhile, fueling this slate is a 7600mAh battery. It will further use an 18W charger to quickly top up the battery.
Talking of the connectivity features, it includes WiFi 5, Bluetooth 5.0, a USB-C port, and a 3.5mm headphone jack. Furthermore, the accessory options consist of the Redmi Smart Pen, Cover, and Screen Protector.
Redmi Pad 2 9.7 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 4GB + 128GB | Rs. 25,999 |
Redmi Pad 2 9.7 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


