Redmi Watch 5 Active
3.8/5
expert Review


3.8/5
expert Review
Display
2.0" LCD
Weight
42.2 gm
Software
Unspecified
Battery Life
Up to 18 days
EMI not available
Redmi Watch 5 Active Full Specification
| Date | August 27, 2024 In Nepal: October 3, 2024 |
| Market Status | In Stock |
| Device Type | Smartwatch |
| Series | Watch |
| Case | Size: 49 mm Material: Zinc Alloy |
| Strap | Size: 135 - 200 mm Material: TPU |
| Dimensions | 40.4 x 11.4 x 49.1 mm |
| Weight | 42.2 gm |
| Durability | IPX8 water resistance |
| Colors | Midnight Black, Matte Silver |
| Size | 2.0 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolution | 385 x 320 pixels, 250 PPI |
| Protection | Glass |
| Brightness | Up to 500 nits |
| Others | 200+ Watch Faces |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.3 |
| eSIM | No |
| NFC | No |
| Navigation | No |
| Compatibility | Android 6.0 or later, iOS 12.0 or later |
| Companion App | Mi Fitness |
| Chipset | Unspecified |
| CPU | Unspecified |
| GPU | Unspecified |
| OS | Unspecified |
| UI Version | Unspecified |
| Memory | Unspecified |
| Speaker | Yes (single speaker) |
| Microphone | Yes (tri-mic array) |
| Type | Accelerometer, Heart Rate Sensor, SpO2 sensor |
| Features | Blood Oxygen (SpO2), Heart Rate, Sleep, Step, Women's Health |
| Fitness Tracking | 100+ workout modes |
| Capacity | 470 mAh |
| Usage Time | Up to 18 days (normal usage) Up to12 days (heavy usage) |
| Charging | Magnetic Charging |
| Features | Bluetooth calling |
Redmi Watch 5 Active Overview
Design and Display
The Redmi Watch 5 Active is a squircle smartwatch with a zinc alloy body and IPX8 water resistance. It comes in two standard colors: Midnight Black, and Matter Silver. The watch band does not have a buckle and comes with a gap in the middle instead. You will have to overlap the strap on itself to fasten it. For the display, this watch has a 2-inch LCD panel. It stretches 320 x 385 pixels and can reach a peak brightness of up to 500 nits.
Features and Battery
The Redmi Watch 5 Active comes with Bluetooth v5.3 and boots on HyperOS. It is compatible with devices running on Android 6.0 and iOS 12.0 and above. It can track your heart rate, blood oxygen, sleep, steps, calories burned, steps, periods, etc. In the meantime, for dedicated fitness tracking, you get over 140 sports modes, out of which it can auto-detect six of them. You can access recorded data through the Mi Fitness App. Additionally, this watch is compatible with Strava and Apple Health App as well. As I mentioned earlier, the Redmi Watch 5 Active offers Clear+ calling, which is the company’s marketing term for ENC. The watch is equipped with three microphones altogether and utilizes them to pick up the user’s voice and suppress the background noise at the same time. Moreover, you get built-in Alexa, so you can give it commands to control your daily tasks. It has a 470mAh battery, with which it typically offers 18 days of usage. In the case of heavy usage, it can last up to 12 days. Likewise, for charging you get a magnetic charging cable in the box.
Redmi Watch 5 Active Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 49mm | Rs. 4,499 |
Redmi Watch 5 Active User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


