Redmi Watch 5 Lite
3.8/5
expert Review


3.8/5
expert Review
Display
1.96" AMOLED
Weight
29.2 gm
Software
Xiaomi HyperOS
Battery Life
Up to 18 days
EMI not available
Redmi Watch 5 Lite Full Specification
| Date | September 29, 2024 In Nepal: October 23, 2024 |
| Market Status | In Stock |
| Device Type | Smartwatch |
| Series | Watch |
| Case | Size: 49 mm Material: Plastic |
| Strap | Size: 135 - 205 mm Material: TPU |
| Dimensions | 39.2 x 10.6 x 48.1 mm |
| Weight | 29.2 gm |
| Durability | 5 ATM water resistant |
| Colors | Black, Light Gold |
| Size | 1.96 inches |
| Type | AMOLED |
| Resolution | 502 x 410 pixels, 332 PPI |
| Protection | Glass |
| Brightness | Unspecified |
| Others | 200+ Watch Faces |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.3 |
| eSIM | No |
| NFC | No |
| Navigation | No |
| Compatibility | Android 8.0 or later, iOS 12.0 or later |
| Companion App | Mi Fitness |
| Chipset | Unspecified |
| CPU | Unspecified |
| GPU | Unspecified |
| OS | Xiaomi HyperOS |
| UI Version | Unspecified |
| Memory | Unspecified |
| Speaker | Yes (single speaker) |
| Microphone | Yes (dual-mic array) |
| Type | Accelerometer, Blood Oxygen, Gyroscope, Heart Rate |
| Features | Blood Oxygen (SpO2), Heart Rate, Sleep, Step, Women's Health |
| Fitness Tracking | 150+ workout modes |
| Capacity | 470 mAh |
| Usage Time | Up to 18 days (normal usage) |
| Charging | Magnetic Charging |
| Features | Bluetooth calling |
A new Xiaomi budget smartwatch has now entered our borders. It offers several key features including an always-on AMOLED display, Bluetooth calling, and built-in GPS. Let's take a look at the latest Redmi Watch 5 Lite:
Redmi Watch 5 Lite Overview
Design and Performance
This watch has a 1.96-inch AMOLED display that offers a peak brightness of 600 nits and a resolution of 502x410 pixels. The smartwatch weighs 29.2g without straps, which are made of TPU and have an adjustable length of 135-200mm. The Redmi Watch 5 Lite is available in Black and Light Gold colours, while the straps can have a bit more variety. This smartwatch runs on Xiaomi’s HyperOS and is compatible with smartphones running Android 8.0 or iOS 12 and above. It also supports Bluetooth calling with a built-in speaker and two microphones for environmental noise cancellation (ENC), ensuring clearer call quality. In addition, the watch has Alexa support and can display emojis and Hindi language.
Health and Fitness Features
For health tracking, the Redmi Watch 5 Lite comes with a heart rate sensor and supports over 150 indoor and outdoor sports modes. The smartwatch is 5 ATM water-resistant, which also allows users to track swimming performance. It also features a SpO2 sensor for blood oxygen measurement. Moreover, It supports over 200 cloud watch faces, of which 50+ are customizable, and 30+ are always-on display (AOD) watch faces. The watch has Bluetooth 5.3 and an in-built GPS for precise location tracking. It has a 470 mAh battery, which provides up to 18 days of usage under typical conditions and 12 days under heavy use.
- Check out other Xiaomi smartwatches available in Nepal
Redmi Watch 5 Lite Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 49mm | Rs. 6,999 |
Redmi Watch 5 Lite User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


