Soundcore Q11i
4.2/5
expert Review


4.2/5
expert Review
Type
Over-ear
Driver
40 mm dynamic
Battery Life
Up to 60 hours
IP Rating
Unspecified
Soundcore Q11i Full Specification
| Date | November, 2024 In Nepal: March, 2025 |
| Market Status | In stock |
| Fit | Over-ear |
| Series | Q |
| Dimensions (W x D x H) | 181.91 x 79.5 x 176.02 mm |
| Weight | 240 gm |
| IP Rating | Unspecified |
| Foldable | Yes |
| Adjustable Headband | Yes |
| Colors | Black, White |
| Driver | 40 mm dynamic drivers |
| Codecs | SBC |
| Frequency Response | 20Hz - 40kHz |
| Microphone | Yes (1 mic) |
| Noise Cancellation | No |
| 360 Audio | No |
| Others | BassUp, Customized EQ, Hi-Res Audio |
| Bluetooth | 5.3 |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB-C | Yes |
| Multi-Pairing | Yes (Dual-connection support) |
| Companion App | Soundcore app |
| Type | BassUp Button Volume Up Button Volume Down Button Multi-function Button |
| Size | 800 mAh |
| Music Playback | 60 hours With ANC off |
| Talk Time | Unspecified |
| Charging | 2 hours Quick charge: 5 minutes = 4 hours playback |
| Features | Detachable Ear Cushions |
Design
The Soundcore Q11i has a design similar to the Q20i with a clean look. It features Soundcore’s logo on the outer side of the earcups and is an over-ear style. The ear cushions are soft, comfortable, and easily replaceable. Weighing only 240g and measuring 184.91 x 79.5 x 176.02 mm, the headphones are lightweight.
Audio
For sound, the Q11i features custom 40mm dynamic drivers that deliver Hi-Res audio when connected via the included AUX cable. It also features One-Touch Bass Boost, which enhances the bass with a simple press of the BassUp button, making it great for EDM and hip-hop lovers. Additionally, you can customize the sound with 22 EQ presets and adjustable settings in the Soundcore app. The headphones also include a single mic for calls. One downside of this headphone is that it lacks Active Noise Cancellation.
Battery and Connectivity
The Soundcore Q11i offers 60 hours of playtime. If you’re in a rush, a quick 5-minute charge gives you an extra 4 hours of listening time. For connectivity, the Q11i supports Bluetooth v5.3, with a frequency range of 20Hz to 40kHz. It also includes a 3.5mm audio jack and USB-C cable, making it compatible with laptops, desktops, gaming consoles, and more. You can also connect it with two devices at once, thanks to multi-connection support.
Soundcore Q11i Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Soundcore Q11i | Rs. 4,999 |
Soundcore Q11i User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


