Soundcore Q20i
4.4/5
expert Review

4.4/5
expert Review
Type
Over-ear
Driver
40 mm dynamic
Battery Life
Up to 60 hours
IP Rating
Unspecified
Soundcore Q20i Full Specification
| Date | October, 2023 In Nepal: October, 2023 |
| Market Status | In stock |
| Fit | Over-ear |
| Series | Q |
| Dimensions (W x D x H) | Unspecified |
| Weight | Unspecified |
| IP Rating | Unspecified |
| Foldable | Yes |
| Adjustable Headband | Yes |
| Colors | Black |
| Driver | 40 mm dynamic drivers |
| Codecs | SBC, AAC |
| Frequency Response | 20Hz - 40kHz |
| Microphone | Yes (4 mics) |
| Noise Cancellation | Yes (dB unspecified) |
| 360 Audio | No |
| Others | BassUp, Customized EQ, Hi-Res Audio |
| Bluetooth | 5.3 |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB-C | Yes |
| Multi-Pairing | Yes (Dual-connection support) |
| Companion App | Soundcore app |
| Type | Multi-function Button |
| Size | 800 mAh |
| Music Playback | 40 hours With ANC on 60 hours With ANC off |
| Talk Time | Unspecified |
| Charging | 2 hours Quick charge: 5 minutes = 4 hours playback |
| Features | Hybrid ANC |
Overview
The Soundcore Q20i is a pair of over-ear headphones with a foldable/adjustable design. It belongs to the Q series of Soundcore headphones, which are known for delivering high value and premium features at a budget price, and it surely upholds the series' philosophy.
Audio Quality
The Soundcore Q20i provides pretty good audio performance. The company claims that 2 internal and 2 external mics work in tandem to detect external noise and effectively reduce it by up to 90%, including from planes and car engines. It comes with 40mm drivers, delivering detailed, crisp sound with Hi-res audio support via the AUX. You can use the Soundcore app to tailor your sound using the customizable EQ, with 22 presets, or adjust it yourself. You can also switch between 3 modes: ANC, Normal, and Transparency, and relax with white noise.
Battery and Connectivity
The Soundcore Space One offers great battery life. With ANC on, you get up to 40 hours of playtime, and with ANC off, it lasts 60 hours. It supports Bluetooth 5.3 and SBC and AAC codecs for connectivity.
Soundcore Q20i Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Soundcore Q20i | Rs. 9,999 |
Soundcore Q20i User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


