Soundcore Space Q45
4.3/5
expert Review


4.3/5
expert Review
Type
Over-ear
Driver
40 mm dynamic
Battery Life
Up to 65 hours
IP Rating
Unspecified
Soundcore Space Q45 Full Specification
| Date | August, 2022 In Nepal: August, 2022 |
| Market Status | In stock |
| Fit | Over-ear |
| Series | Space |
| Dimensions (W x D x H) | 190 x 88 x 161 mm |
| Weight | 292 gm |
| IP Rating | Unspecified |
| Foldable | Yes |
| Adjustable Headband | Yes |
| Colors | Black, White |
| Driver | 40 mm dynamic drivers |
| Codecs | SBC, AAC, LDAC |
| Frequency Response | 20Hz - 40kHz |
| Microphone | Yes (2 mics) |
| Noise Cancellation | Yes (dB unspecified) |
| 360 Audio | No |
| Others | 5 levels of transparency and noise cancelling |
| Bluetooth | 5.3 |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB-C | Yes |
| Multi-Pairing | Yes (Dual-connection support) |
| Companion App | Soundcore app |
| Type | NC Button - Press control to toggle ANC Volume Up Button Volume Down Button Multi-function Button |
| Size | 750 mAh |
| Music Playback | 50 hours With ANC on 65 hours With ANC off |
| Talk Time | Unspecified |
| Charging | 2 hours Quick charge: 5 minutes = 4 hours playback |
| Features | Customized EQ, Double-Layer Drivers, Protective Case |
Design and Build
The Space Q45 sports a sleek over-ear design with soft, ergonomic earcups for long-wearing comfort. Its clean White color and refined build make it stylish and practical, while the adjustable headband ensures a perfect fit, according to Soundcore. It is available in two color ways: Black and White.
Audio
Inside each ear cup, you get 40mm double-layer diaphragms made of silk and ceramic that deliver crisp highs, balanced mids, and deep bass. With LDAC support, the Space Q45 streams Hi-Res audio that’s three times more detailed than standard Bluetooth codecs.
Upgraded ANC
In terms of noise cancellation, the Q45 features a 3-stage adaptive ANC system that automatically adjusts to your environment. Whether you’re on a flight, in a busy café, or commuting, the headphones can block up to 98% of background noise. Users can also select from 5 noise-cancelling levels via the Soundcore app for a personalized listening experience.
Battery and Others
Moreover, the headphones offer up to 50 hours of playtime in ANC mode and up to 65 hours in standard mode. Soundcore states 4 hours of playback with just 5 minutes of quick charge. In the Soundcore app, you can adjust EQ settings, customize ANC levels, manage dual-device connections via Bluetooth 5.3, and configure touch controls to your preferences. Multi-point connectivity allows seamless switching between devices for calls, music, or videos.
Soundcore Space Q45 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Soundcore Space Q45 | Rs. 19,999 |
Soundcore Space Q45 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


