Thermaltake TGM-I27FQ (27" QHD IPS 165Hz Flat) Gaming Monitor
4.7/5
expert Review


Model: TGM-I27FQ
4.7/5
expert Review
Display
27" QHD 165Hz IPS
Brightness
400 nits (typ)
Color Gamut
95% DCI-P3
Adjustment
Tilt / Swivel / Pivot / Height
Thermaltake TGM-I27FQ Full Specification
| Date | October, 2023 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Gaming |
| Series | TGM |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 613.5 x 262.9 x 543 mm Without stand: Unspecified |
| Weight | With stand: 6.1 kg Without stand: Unspecified |
| Wall Mounting | VESA mounting (75 x 75 mm) |
| Adjustment | Tilt: -5° to 20° Swivel: -30° to 30° Pivot: -90° to 90° Height: 0 mm to 80 mm |
| Colors | Black |
| Size | 27 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | QHD (2560 x 1440), 16 : 9 aspect ratio, 108 PPI |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Response Time | 1 ms (GtG) |
| Variable Refresh Rate | AMD FreeSync Premium |
| Brightness | 400 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 95% DCI-P3 |
| Display Colors | 1.07 billion (10-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | DCI-P3 |
| Others | Flicker Free technology |
| Speaker | No |
| Video | 2x HDMI 2.0 1x DisplayPort 1.4 |
| USB | 2x USB Type-A 1x USB Type-B 1x USB Type-C |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | 1x Kensington Lock |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | On mode: 65W Standby mode: <0.5W |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | Unspecified |
| Others | Unspecified |
| Features | Built-in KVM Switch |
Design and Display
The Thermaltake TGM-I27FQ is a frameless 27-inch monitor with an IPS panel that delivers a beautiful, immersive view. Its QHD display with a 165Hz refresh rate makes it ideal for gaming and multitasking. With a wide 178° viewing angle, visuals remain the same from any position.
Color Performance
This monitor delivers rich, vibrant colors with 1.07 billion display colors (10-bit). And it features 400-nit typical brightness and support for a 95% DCI-P3 color gamut.
Extras
Connectivity includes 1x DisplayPort 1.4, 2x HDMI 2.0, 1x USB Type-C, 2x USB Type-A, 1x USB Type-B, and a headphone jack, which is more than enough for the average user. It supports NVIDIA G-Sync Compatibility and AMD FreeSync Premium for tear-free gaming. Ergonomic adjustments add flexibility and convenience for most setups.
Thermaltake TGM-I27FQ (27" QHD IPS 165Hz Flat) Gaming Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Thermaltake TGM-I27FQ (27" QHD IPS 165Hz Flat) Gaming Monitor | Rs. 46,999 |
Thermaltake TGM-I27FQ User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


