Titan Heritage
4.1/5
expert Review


4.1/5
expert Review
Display
1.43" AMOLED
Weight
Unspecified
Software
Unspecified
Battery Life
Up to 10 days
EMI not available
Titan Heritage Full Specification
| Date | October 23, 2024 In Nepal: February 15, 2025 |
| Market Status | In Stock |
| Device Type | Smartwatch |
| Series | Heritage |
| Case | Size unsepcified Material: Aluminum |
| Strap | Size unspecified Material: Stainless Steel |
| Dimensions | Unspecified |
| Weight | Unspecified |
| Durability | IP68 dust and water resistance |
| Colors | Black, Silver |
| Size | 1.43 inches |
| Type | AMOLED |
| Resolution | 466 × 466 pixels, 460 PPI |
| Protection | Glass |
| Brightness | Up to 800 nits |
| Others | 60Hz display |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.3 |
| eSIM | No |
| NFC | No |
| Navigation | No |
| Compatibility | Android, iOS |
| Companion App | Unspecified |
| Chipset | Unspecified |
| CPU | Unspecified |
| GPU | Unspecified |
| OS | Unspecified |
| UI Version | Unspecified |
| Memory | 1GB RAM |
| Speaker | Yes (single speaker) |
| Microphone | Yes (single-mic array) |
| Type | Unspecified |
| Features | Heart rate, spO2, sleep monitoring, stress monitoring, female health tracking |
| Fitness Tracking | 100+ workout modes |
| Capacity | 300 mAh |
| Usage Time | Up to 10 days (normal usage) |
| Charging | Magnetic Charging |
| Features | 1.5hr Nitro FastCharge |
Titan Heritage Overview
Design and Display
The Titan Heritage Premium Smartwatch combines a classic stainless-steel design with a round design. There is also a button on the side of the watch for easy navigation. On the front, it comes with a 3.6 cm AMOLED display with a resolution of 466 x 466 pixels that ensures clear visuals. The watch also includes 3D customizable watch faces. The case width measures 51mm and the thickness of 12mm and is focused on men. For durability, the device supports IP68 water resistance (up to 1 meter, 30 minutes). It is available in Silver and Black color.Battery and Connectivity
The Titan Heritage comes with a 300 mAh battery capacity that will work up to 5 days of normal use. Talking about the connectivity, the device supports Bluetooth 5.3 and is enhanced with SingleSync™ Bluetooth calling, allowing users to manage calls directly from the watch. For charging, the device supports a Magnetic POGO pin.AI and Rest
Moving on to features, the watch comes with Health Features such as sports tracking and breathing exercises, sleep monitoring, and female health tracking are integrated. Furthermore, the Titan Heritage Smartwatch comes with smart functionalities like an AI voice assistant, a find phone feature, and camera and music controls.- Check out another watches from Titan, here.
Titan Heritage Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Default | Rs. 23,990 |
| Default | Rs. 24,990 |
Titan Heritage User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


