Titan Talk
3.8/5
expert Review




3.8/5
expert Review
Display
1.39" AMOLED
Weight
51.9 gm
Software
RTOS
Battery Life
Up to 5 days
EMI not available
Titan Talk Full Specification
| Date | September 12, 2022 In Nepal: October 13, 2022 |
| Market Status | In Stock |
| Device Type | Smartwatch |
| Series | Talk |
| Case | Size: 54 mm Material: Metal |
| Strap | Size: 22 mm Material: Silicone |
| Dimensions | 46.9 × 14 x 54.3 mm |
| Weight | 51.9 gm |
| Durability | 3 ATM water resistance |
| Colors | Gray, Blue, Black (Silver and Gold) |
| Size | 1.39 inches |
| Type | AMOLED |
| Resolution | 454 x 454 pixels, 462 PPI |
| Protection | Mineral Glass |
| Brightness | Unspecified |
| Others | 100+ cloud watchfaces |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.1 |
| eSIM | No |
| NFC | No |
| Navigation | No |
| Compatibility | Android, iOS |
| Companion App | Titan Smart World |
| Chipset | Unspecified |
| CPU | Unspecified |
| GPU | Unspecified |
| OS | RTOS |
| UI Version | RTOS |
| Memory | Unspecified |
| Speaker | No |
| Microphone | Yes (single-mic array) |
| Type | Blood oxygen, Heart rate |
| Features | SpO2 Tracker, 24x7 Heart Rate Monitor, Sleep Monitor, Period Tracker |
| Fitness Tracking | 20+ workout modes |
| Capacity | 310 mAh |
| Usage Time | Up to 5 days (normal usage) |
| Charging | Magnetic Charging |
| Features | Buckle Lock Mechanism, In built games |
Titan Talk Overview:
Design and Display
At the front, the Titan Talk features a rounded dial with a 1.39-inch AMOLED display. This has a resolution of 454×454 pixels. Additionally, there is a watch crown and a button on the right side. On the build side, the Titan Talk consists of an IP68-rated metallic case. The case measures 54.30mm and has a thickness of approximately 14mm at the side. Similarly, the strap uses silicone as material and is available in Blue, Gray, and Black. There's something special about the black one, as it has two colors for the dial: Silver and Gold.
Health Tracking
Moving on, you get all the basics, like a SpO2 tracker, a 24x7 heart rate monitor, and a sleep monitor. To add to that, there is even a period tracker for females in Titan Talk and a hydration/sedentary reminder for everyone.
Features
For calling, Titan's Talk Watch includes many features, such as answering, rejecting, muting, creating favorite contacts, initiating calls, and even controlling volume. Other than that, alarms, stopwatches, and timers are the ordinary set of watch features also found here. The watch even claims to have storage for music. The Talk watch brings several fun and intuitive features, such as built-in games, a phone finder, a camera and music control, and a built-in calculator. It also has a weather app for quick weather updates.
Battery
Titan Talk can go for up to five whole days without needing to be charged! And even after that, 2 hours of calm charge bring it back to full.
Titan Talk Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 43mm | Rs. 14,995 |
Titan Talk User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


