Ultima Soundbox S50 Speaker
3.8/5
expert Review


3.8/5
expert Review
Speaker Type
Portable
IP Rating
IPX5
Bluetooth
5.1
Driver
90mm
EMI not available
Ultima Soundbox S50 Speaker Full Specification
| Market Status | Out of Stock |
| Year | 2024 |
| Series | Soundbox S Series |
| Speaker Type | Portable |
| Weight | 2.07 Kg |
| Colors | Black |
| Other | Unspecified |
| IP Rating | IPX5 |
| Dimensions | 354 *144 *187 mm |
| Driver | 90mm |
| Frequency Response | 80Hz - 16KHz |
| Channel | unspecified |
| Microphone | Yes |
| Output | 50W |
| Bluetooth | 5.1 |
| Companion App | Unspecified |
| Charging | 3-4hr |
| Battery Size | 3600mAh |
| Ports | microUSB, Aux-in |
| Features | Compatible with TWS, LED ambience |
Here is a quick overview of Ultima Soundbox S50!
Ultima Soundbox S50 Overview
Design
The Ultima Soundbox S50 is a boombox-style speaker. Given that, this speaker comes with a top handle, that also houses the control buttons. The handle and the side portions seem like plastic, while the central cylinder has a porous appearance. The Ultima Soundbox S50 also comes with IPX5 water and dust resistance and RGB lights. Talking about the battery, it features a 3600 mAh tank. Which can last you easily 10-12 hours of listening.
Audio and Features
As you may have noticed, the speaker has numbering on its names, which actually highlights their audio output. This means the Ultima Soundbox S50 offers 50W output.The speaker come with built-in microphones allowing you to receive calls and access voice assistants. The 520 comes with the older 5.1 version of the connectivity platform. For wired connections, the latter comes with a single USB-C port which is utilised as the charging interface. The Soundbox S50 speaker support the TWS pairing feature for stereo sound and take 4.5 hours to fully charge.
Ultima Soundbox S50 Speaker Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Default | Rs. 7,499Rs. 11,999 |
Ultima Soundbox S50 Speaker User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
