ViewSonic Omni VX2416 (24" FHD IPS 100Hz Flat) Gaming Monitor
4.7/5
expert Review



Model: VX2416
4.7/5
expert Review
Display
24" FHD 100Hz IPS
Brightness
250 nits (typ)
Color Gamut
104% sRGB, 72% NTSC
Adjustment
Tilt
ViewSonic Omni VX2416 Full Specification
| Date | January, 2023 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Gaming |
| Series | Omni |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 538.48 x 218.44 x 391.16 mm t stand: 538.48 x 43.18 x 325.12 mm |
| Weight | With stand: 3.5 kg Without stand: 3.2 kg |
| Wall Mounting | VESA mounting (100 x 100 mm) |
| Adjustment | Tilt: -5° to 20° Swivel: No Pivot: No Height: No |
| Colors | Black |
| Size | 23.8 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 92 PPI |
| Refresh Rate | 100Hz |
| Response Time | 1 ms (MPRT) |
| Variable Refresh Rate | AMD FreeSync |
| Brightness | 250 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 104% sRGB, 72% NTSC |
| Display Colors | 16.7 million (8-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1300 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | sRGB, NTSC |
| Others | Flicker-Free technology, Blue Light Filter |
| Speaker | Yes (2x 2W) |
| Video | 1x HDMI 1.4 1x DisplayPort |
| USB | No |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | 1x Kensington Lock |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | On mode: 18W Standby mode: <0.5W |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | 1x HDMI 1.4 |
| Others | 1x power cable |
| Features | ViewMode |
Design and Display
The ViewSonic Omni VX2416 is a 24-inch monitor with an IPS panel for a beautiful and immersive view. Its FHD display with a 100Hz refresh rate makes it ideal for gaming and multitasking. With a wide 178° viewing angle, visuals remain the same from any position.
Color Performance
This monitor delivers rich, vibrant colors with 16.7 million display colors (8-bit), 104% sRGB and 72% NTSC, and a 1300:1 contrast ratio, ensuring sharp, accurate color reproduction.
Extras
Connectivity includes 2x HDMI 1.4, 1x DisplayPort, and a headphone jack, which is more than enough for the average user. It supports AMD FreeSync Premium for tear-free gaming.
ViewSonic Omni VX2416 (24" FHD IPS 100Hz Flat) Gaming Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| ViewSonic Omni VX2416 (24" FHD IPS 100Hz Flat) Gaming Monitor | Rs. 22,499 |
ViewSonic Omni VX2416 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![Acer Monitor Price in Nepal [2026]](https://media.gadgetbytenepal.com/2024/11/acer-monitors-price-ftimg.jpg)

