ViewSonic Omni VX2418-P-MHD (24" FHD VA 180Hz Flat) Gaming Monitor
4.5/5
expert Review



Model: VX2418-P-MHD
4.5/5
expert Review
Display
24" FHD 180Hz VA
Brightness
250 nits (typ)
Color Gamut
103% sRGB, 72% NTSC
Adjustment
Tilt
ViewSonic Omni VX2418-P-MHD Full Specification
| Date | May, 2021 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Gaming |
| Series | Omni |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 540 x 225 x 428 mm Without stand: 540 x 51 x 323 mm |
| Weight | With stand: 3.8 kg Without stand: 3.0 kg |
| Wall Mounting | VESA mounting (100 x 100 mm) |
| Adjustment | Tilt: -5° to 20° Swivel: No Pivot: No Height: No |
| Colors | Black |
| Size | 23.8 inches |
| Panel Type | VA |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 92 PPI |
| Refresh Rate | 180Hz |
| Response Time | 1 ms (MPRT) |
| Variable Refresh Rate | AMD FreeSync Premium |
| Brightness | 250 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 103% sRGB, 72% NTSC |
| Display Colors | 16.7 million (8-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 4000 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | sRGB, NTSC |
| Others | Flicker-Free technology, Blue Light Filter |
| Speaker | Yes (2x 2W) |
| Video | 2x HDMI 1.4 1x DisplayPort |
| USB | No |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | 1x Kensington Lock |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | On mode: 25W Standby mode: <0.3W |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | 1x DisplayPort |
| Others | 1x power cable |
| Features | ViewMode |
Design and Display
The ViewSonic Omni VX2418-P-MHD is a 24-inch monitor with an VA panel for a beautiful and immersive view. Its FHD display with a 180Hz refresh rate makes it ideal for gaming and multitasking. With a wide 178° viewing angle, visuals remain the same from any position.
Color Performance
This monitor delivers rich, vibrant colors with 16.7 million display colors (8-bit), 103% sRGB and 72% NTSC, and a 4000:1 contrast ratio, ensuring sharp and accurate color production.
Extras
Connectivity includes 2x HDMI 1.4, 1x DisplayPort, and a headphone jack, which is more than enough for the average user. It supports AMD FreeSync Premium for tear-free gaming.
ViewSonic Omni VX2418-P-MHD (24" FHD VA 180Hz Flat) Gaming Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| ViewSonic Omni VX2418-P-MHD (24" FHD VA 180Hz Flat) Gaming Monitor | Rs. 28,499 |
ViewSonic Omni VX2418-P-MHD User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![Acer Monitor Price in Nepal [2026]](https://media.gadgetbytenepal.com/2024/11/acer-monitors-price-ftimg.jpg)

