Vivo Y05
4.2/5
expert Review


4.2/5
expert Review
Display
6.7" 120Hz LCD
Chipset
Unisoc T7225 (12nm)
Camera
Single (8MP)
Battery
Li-Ion 6500 mAh
Vivo Y05 Expert Score Breakdown
Design and build
7.9/10
Display
7.8/10
Performance
7.3/10
Software experience
8.5/10
Cameras
7.4/10
Battery life
9.1/10
Value for money
8.5/10
Vivo Y05 Full Specification
| Date | February 24, 2026 In Nepal: March 24, 2026 |
| Market Status | In Stock |
| Series | Vivo Y |
| Device Type | Traditional Smartphone |
| Dimension | 167.4 x 77.1 x 8.4 mm |
| Weight | 209 gm |
| Build | Back: Plastic Front: Glass Frame: Plastic IP rating: IP65 dust and splash resistance |
| Colors | Summit Platinum, Voyage Black |
| Size | 6.74 inches |
| Display Type | IPS LCD |
| Resolution | HD+ (1600 × 720 pixels), 20 : 9 ratio, 260 PPI |
| Protection | Glass |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | Unspecified |
| Brightness | 1200 nits (HBM) |
| Others | Color Gamut 70% NTSC, Capacitive multi-touch |
| SIM | Dual SIM (Nano) |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Bands | B1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G Bands | No |
| Chipset | Unisoc T7225 (12nm) |
| CPU | Octa-core - 2x Cortex-A75 (2.0 GHz) - 6x Cortex-A55 (1.8 GHz) |
| GPU | Mali-G52 MP1 |
| OS | Android 16 |
| UI Version | OriginOS 6 |
| Promised Updates | Unspecified |
| RAM | 4GB LPDDR4X |
| Storage | 64GB / 128GB eMMC 5.1 |
| Variant | 4GB / 64GB, 4GB / 128GB |
| SD Card | Yes (microSD) |
| Modules | Primary: 8MP, f/2.0, PDAF |
| Features | Slo-mo, Time-lapse, Pro, Pano, Documents |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Modules | 5MP, f/2.2 |
| Features | Night, Portrait, Photo, Video, Live Photo |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Fingerprint | Side-mounted |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Stereo Speakers |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Others | 200% super loud volume |
| Type | Accelerometer, Compass, Proximity, Ambient Light, Infrared Blaster |
| WLAN | Wi-Fi 5, Dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, BDS, Galileo, Glonass, QZSS |
| NFC | No |
| USB | USB 2.0 Type-C, OTG |
| Type | Li-Ion 6500 mAh, non-removable |
| Charging | 15W Charging |
| Wireless Charging | No |
| Features | Extended RAM, RAM Saver, App Retainer |
Vivo has quietly added a new member to its Y-series, the Y05. It comes with OriginOS 6 and a 6,500 mAh battery. In this article, we’ll explore the details of the Vivo Y05 4G, including its price and specs.
Vivo Y05 Overview
Design and Display
The Vivo Y05 boasts a typical Vivo budget language. As always, the rear side looks elegant; you get a vertical camera module. While the chin is slightly thicker up front, the display is a U-shaped notch, a 6.74-inch IPS LCD panel with HD+ resolution. For security, it includes a side-mounted fingerprint scanner and an IP65 rating, which makes it resistant to dust and water splashes.
Performance and the rest
Under the hood, Vivo Y05 runs on the Unisoc T7225 (T612) chipset. This octa-core processor includes 2 high-performance Cortex-A75 cores at 1.6 GHz and 6 power-efficient Cortex-A55 cores at 1.6 GHz. For graphics, it uses an Arm G57 GPU. The phone comes with 4GB of RAM and offers storage options of 64GB or 128GB, expandable via a microSD card. And as for performance, it is fine for everyday tasks but not ideal for heavy gaming or multitasking. It runs on new OriginOS 6 based on Android 16.
Camera and Other Features
Talking of the optics, the Vivo Y05 has a single 8MP main camera, while the second unit is not a camera but an Infrared sensor. While the front camera is a 5MP selfie shooter. Lastly, you get a 6,500 mAh battery that supports 15W fast charging. It also offers 4G LTE, dual-band Wi-Fi, Bluetooth 5.2, and GPS.
- Check out other Vivo phones, HERE!
Vivo Y05 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 4GB+64GB | Rs. 16,999 |
| 4GB+128GB | Rs. 19,499 |
Vivo Y05 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Compare with similar device
Related Comparison
