Xiaomi Mi RMMNT238NF (24" FHD IPS 60Hz Flat) Office Monitor
4.7/5
expert Review


Model: RMMNT238NF
4.7/5
expert Review
Display
24" FHD 60Hz IPS
Brightness
250 nits (typ)
Color Gamut
Unspecified
Adjustment
Unspecified
Xiaomi Mi RMMNT238NF Full Specification
| Date | May, 2022 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Office |
| Series | Mi |
| Dimensions (W x H x D) | Unspecified |
| Weight | With stand: 2.7 kg Without stand: Unspecified |
| Wall Mounting | Unspecified |
| Adjustment | Unspecified |
| Colors | Black |
| Size | 23.8 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Unspecified |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 92 PPI |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | 6 ms (GtG) |
| Variable Refresh Rate | Unspecified |
| Brightness | 250 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | Unspecified |
| Display Colors | 16.7 million (8-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | Unspecified |
| Others | Eye Protection |
| Speaker | No |
| Video | 1x HDMI 1.4 1x D-Sub |
| USB | No |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | No |
| Voltage Rating | Unspecified |
| Power Consumption | Unspecified |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | 1x HDMI |
| Others | 1x L-shaped Screwdriver 1x Stand 2x Stand Screw 1x Base 1x Base Screw |
| Features | Multifunctional Button |
Design and Display
The Xiaomi Mi RMMNT238NF is a 24-inch monitor with an IPS panel for a beautiful and immersive view. It has an FHD display with a 60Hz refresh rate, a typical brightness of 250 nits, and a 6 ms (GtG) response time. It has a flexible build, making it ideal for office and productivity. And with a wide 178° viewing angle, visuals remain the same from any position.
Color Performance
This monitor delivers rich, vibrant colors with 16.7 million display colors (8-bit). It has a 1000:1 contrast ratio, ensuring sharp color reproduction. With multiple color modes, it is a great choice for anyone looking for an office monitor.
Extras
For Connectivity, it includes 1x HDMI, 1x VGA, and a headphone jack, leaving no room for complaint on availability. It also has low blue light to protect the eyes.
Xiaomi Mi RMMNT238NF (24" FHD IPS 60Hz Flat) Office Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Xiaomi Mi RMMNT238NF (24" FHD IPS 60Hz Flat) Office Monitor | Rs. 18,500 |
Xiaomi Mi RMMNT238NF User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
![Xiaomi Monitors Price in Nepal [2026 Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/06/Xiaomi-Monitors-Price-in-Nepal.jpg)

