Xiaomi Mi RMMNT27NF (27" FHD IPS 75Hz Flat) Office Monitor
4.7/5
expert Review


Model: RMMNT27NF
4.7/5
expert Review
Display
27" FHD 75Hz IPS
Brightness
300 nits (typ)
Color Gamut
100% sRGB
Adjustment
Unspecified
Xiaomi Mi RMMNT27NF Full Specification
| Date | May, 2022 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Office |
| Series | Mi |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 613.2 x 205.3 x 476 mm Without stand: Unspecified |
| Weight | With stand: 4.3 kg Without stand: Unspecified |
| Wall Mounting | Unspecified |
| Adjustment | Unspecified |
| Colors | Black |
| Size | 27 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Unspecified |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 81 PPI |
| Refresh Rate | 75Hz |
| Response Time | 6 ms (GtG) |
| Variable Refresh Rate | Unspecified |
| Brightness | 300 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Display Colors | 16.7 million (8-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | sRGB |
| Others | Eye Protection |
| Speaker | No |
| Video | 1x HDMI 1.4 1x D-Sub |
| USB | No |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | No |
| Voltage Rating | Unspecified |
| Power Consumption | Unspecified |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | Unspecified |
| Others | Unspecified |
| Features | Multifunctional Button |
Design and Display
The Xiaomi Mi RMMNT27NF is a 27-inch monitor with an IPS panel for a beautiful and immersive view. It has an FHD display with a 75Hz refresh rate and features a typical brightness of 300 nits and a 6 ms response time. It has a flexible build, making it ideal for office and productivity. And with a wide 178° viewing angle, visuals remain the same from any position.
Color Performance
This monitor delivers rich, vibrant colors with 16.7 million display colors (8-bit). It covers 100% sRGB and has a 1000:1 contrast ratio, ensuring accurate color reproduction. With multiple color modes, it is a great choice for anyone looking for an office monitor.
Extras
For Connectivity, it includes 1x HDMI 1.4, 1x VGA, and a headphone jack, leaving no room for complaint on availability. It also has low blue light for eye protection.
Xiaomi Mi RMMNT27NF (27" FHD IPS 75Hz Flat) Office Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Xiaomi Mi RMMNT27NF (27" FHD IPS 75Hz Flat) Office Monitor | Rs. 21,800 |
Xiaomi Mi RMMNT27NF User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
![Xiaomi Monitors Price in Nepal [2026 Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/06/Xiaomi-Monitors-Price-in-Nepal.jpg)

