Xiaomi Pad 8
4.6/5
expert Review



4.6/5
expert Review
Display
11.2" 144Hz LCD
Chipset
Snapdragon 8s Gen 4 (4nm)
Storage
128GB / 256GB
Battery
Li-Po 9200 mAh

Xiaomi Pad 8 review: A killer tablet, once again
Read Full ReviewXiaomi Pad 8 Full Specification
| Date | September 25, 2026 In Nepal: March 25, 2026 |
| Market Status | In Stock |
| Series | Xiaomi Pad |
| Dimensions | 173.4 x 5.57 x 251.2 mm |
| Weight | 485 gm |
| Build | Back: Aluminum Front: Gorilla Glass 3 Frame: Aluminum IP rating: Unspecified |
| Colors | Pine Green, Blue, Gray |
| Size | 11.2 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolution | 3.2K (3200 × 2136 pixels), 3 : 2 ratio, 345 PPI |
| Protection | Gorilla Glass 3 |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Touch Sampling Rate | 360Hz |
| Brightness | 800 nits (HDR) |
| Laminated | No |
| Others | 12 bit colour depth, DCI-P3 support, Wet Touch display |
| Cellular | No |
| WLAN | Wi-Fi 7, Dual-band |
| Bluetooth | 5.4 |
| GPS | No |
| NFC | No |
| USB | USB 3.2 Gen 1 Type-C (5 Gbps) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 (4nm) |
| CPU | Octa-core - 1x Cortex-X4 (3.21GHz) - 3x Cortex-A720 (3.0 GHz) - 2x Cortex-A720 (2.8 GHz) - 2x Cortex-A720 (2.0 GHz) |
| GPU | Adreno 825 |
| OS | Android 16 |
| UI Version | HyperOS 3 |
| Promised Updates | 4 years of OS updates 6 years of security updates |
| RAM | 8GB LPDDR5X |
| Storage | 128GB UFS 3.1 / 256GB UFS 4.1 |
| Variant | 8GB / 128GB, 8GB / 256GB |
| SD Card | No |
| Single | 13MP, f/2.2, PDAF, 1/3.06" sensor |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K @ 30 fps, 1080p @ 30/60 fps |
| Single | 8MP, f/2.28, 1/4.0" sensor |
| Features | HDR |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Fingerprint | No |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Quad Speakers |
| 3.5 mm jack | No |
| Others | 200% volume, Dolby Atmos |
| Type | Accelerometer, Gyroscope, Hall, IR remote control, Magnetic, Proximity, RGB LED, Rear Ambient light, Front Ambient Light |
| Type | Li-Po 9200 mAh, non-removable |
| Charging | 45W Fast Charging |
| Stylus | Xiaomi Focus Pen |
| Keyboard | Xiaomi Pad Focus Keyboard |
| Others | No |
| Features | DC dimming, Ambient colour temperature sensing, Xiaomi HyperConnect |
Xiaomi Pad 8 Overview
Design and Display
The Xiaomi Pad 8 features a vibrant 11.2-inch display with a resolution of 3200 x 2136 pixels and a 3:2 aspect ratio. It supports a variable refresh rate up to 144Hz for smooth performance and a 360Hz touch sampling rate that drops to 240Hz with the pen. Additionally, the screen is HDR10 and Dolby Vision certified, and offers hardware-level blue light reduction and is TÜV Rheinland certified. The tablet measures 251.22 x 173.42 x 5.75 mm and weighs 485g, making it slightly slimmer and lighter than the Xiaomi Pad 7.
Performance and Specifications
The device runs on the Snapdragon 8s Gen 4 processor built with a 4nm architecture. It features an octa-core CPU and an Adreno 825 GPU for better graphics performance. Users can choose between 8GB of LPDDR5X RAM and storage options of 128GB (UFS 3.1) and 256GB (UFS 4.1).
- Also, read our other series of Xiaomi Tablets, here.
Camera Features
The Xiaomi Pad 8 has a 13MP rear camera with a 1/3.06″ sensor, an f/2.2 aperture, and Phase Detection Autofocus (PDAF). The front camera comes with an 8MP sensor and an f/2.28 aperture.
Battery and Charging
Equipped with a 9200mAh battery, the Pad 8 supports 45W turbofast charging. It also features USB Type-C Gen 1, Dolby Atmos, and a setup with four speakers and four microphones. Connectivity includes Wi-Fi 7 and Bluetooth 5.4.
Xiaomi Pad 8 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 8GB+128GB | Rs. 59,999 |
| 8GB+256GB | Rs. 69,999 |
Xiaomi Pad 8 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
