Xiaomi Watch S1 Pro
4.5/5
expert Review


4.5/5
expert Review
Storage
Unspecified
Size
1.47 inches
Chipset
Unspecified 12nm
Display Type
AMOLED
EMI not available
Xiaomi Watch S1 Pro Full Specification
| Date | August 12, 2022 |
| Market Status | In Stock |
| Series | Xiaomi Watch S |
| Device Type | Smartwatch |
| Case | Size: 46mm Material: Stainless Steel |
| Strap | Size: 22mm Material: Calfskin Leather, Fluororubber |
| Durability | 5 ATM water resistant |
| Dimension | 46 x 46 x 11.28 mm |
| Weight | 48.5 gm (without strap) 48.5 gm (without strap) |
| Colors | Black, Brown |
| eSIM | No |
| Device | Android 6.0 or iOS 11.0 and higher |
| GPU | Unspecified |
| Size | 1.47 inches |
| Display Type | AMOLED |
| Resolution | 480 x 480 pixels |
| Protection | Sapphire Glass |
| Brightness | 600 nits (peak) |
| Others | Anti-fingerprint coating |
| Features | Blood Oxygen (SpO2), Heart Rate, Sleep, Step, Stress, Skin Temperature |
| Fitness Tracking | 100+ workout modes |
| Chipset | Unspecified 12nm |
| CPU | Unspecified Unspecified |
| OS | MIUI OS |
| UI Version | MIUI OS |
| RAM | Unspecified |
| Storage | Unspecified |
| Speaker | Yes |
| Type | Heart Rate (with Blood Oxygen), Accelerometer, Ambient Light, Air Pressure, Capacitance, Gyroscope, Geomagnetic |
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11 b/g/n), 2.4GHz |
| Bluetooth | 5.2 |
| GPS | Yes, with A-GPS, Beidou, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Charging | Wireless charging |
| Battery Size | 500mAh |
| Features | Microphone, Alexa built-in |
| Name | Mi Fitness |
Xiaomi Watch S1 Pro Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 46mm+AMOLED | Rs. 45,000 |
Xiaomi Watch S1 Pro User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


