Acer Swift Go 14 SFG14-72 2024 (Intel Core Ultra 5 125H, 16GB, 512GB, 14'' 2.8K OLED 90Hz) vs Acer Aspire Spin 14 ASP14-51MTN 2024 (Intel Core 5 120U, 8GB, 512GB, 14” WUXGA Touch) Full Specification Comparison
Add to Compare
| Specs | Acer Swift Go 14 SFG14-72 2024 (Intel Core Ultra 5 125H, 16GB, 512GB, 14'' 2.8K OLED 90Hz) | Acer Aspire Spin 14 ASP14-51MTN 2024 (Intel Core 5 120U, 8GB, 512GB, 14” WUXGA Touch) | |
|---|---|---|---|
Launch | |||
| Announced | March, 2024 In Nepal: November, 2024 | February, 2024 In Nepal: March, 2026 | |
| Market Status | Out of Stock | In stock | |
Type | |||
| Laptop Type | Ultrabook | 2-in-1 | |
| Series | Acer Swift | Acer Aspire | |
Body | |||
| Dimensions (W x D x H) | 312.9 x 217.9 x 14.90 mm | 318.5 x 225.5 x 18.9 mm | |
| Weight | 1.32 kg | 1.50 kg | |
| Color Options | Silver | Steel Gray | |
CPU | |||
| CPU Series | Intel Core Ultra Series 1 (Meteor Lake) | Acer Aspire | |
| Processor | Intel Core Ultra 5 125H (Intel 4) | Intel Core 5 120U (Intel 7) | |
| Base Clock | P-cores: 1.2 GHz E-cores: 0.7 GHz LP E-cores: 0.7 GHz | P-cores: 1.4 GHz E-cores: 1.0 GHz | |
| Boost Clock | P-cores: 4.5 GHz E-cores: 3.6 GHz LP E-cores: 2.5 GHz | P-cores: 5.0 GHz E-cores: 3.8 GHz | |
| Cores / Threads | 14 / 18 | 10 / 12 | |
| L3 Cache | 18MB | 12MB | |
| TDP | 28W - 115W | 15W - 55W | |
GPU | |||
| GPU Name | Intel Arc Graphics | Intel Graphics | |
| Graphics Type | Integrated | Integrated | |
| VRAM | Shared | Shared | |
| TGP | Shared | Shared | |
| Boost Clock | Up to 2200 MHz | Up to 1100 MHz | |
NPU | |||
| NPU Name | Intel AI Boost | No | |
| NPU Peak TOPS | 11 TOPS | No | |
Memory | |||
| Installed RAM | 16GB (2x 8GB) LPDDR5x | 8GB (1x 8GB) LPDDR5 | |
| Soldered Memory | Yes | Yes | |
| Speed | Unspecified | 4800 MT/s | |
| Channel | Dual channel | Single channel | |
| Maximum Capacity | 16GB | 16GB (1x soldered, 1x SO-DIMM slot) | |
Storage | |||
| HDD | No | No | |
| SSD | 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD | 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD | |
| SSD Slots | Unspecified | 1x M.2 PCIe (Used) | |
Display | |||
| Size | 14 inches | 14 inches | |
| Panel Type | OLED | IPS LCD | |
| Touchscreen | No | Yes | |
| Finish | Glossy | Anti-glare | |
| Refresh Rate | 90Hz | 60Hz | |
| Response Time | Unspecified | Unspecified | |
| Variable Refresh Rate | No | No | |
| Brightness | 400 nits (Peak) | 300 nits (typ) | |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 | 45% NTSC | |
| Others | Acer ComfyView | ComfyView Technology | |
I/O Ports | |||
| USB Type-A | 2x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) | 2x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) | |
| USB Type-C | 2x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) | 1x Thunderbolt 4 (40 Gbps) | |
| Display | 1x HDMI 2.1 | 1x HDMI 2.1 | |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack | 1x 3.5 mm headphone jack | |
| Media Card | 1x 3.5 mm headphone jack | No | |
Communication | |||
| Ethernet | No | No | |
| WiFi | Wi-Fi 6E, Dual-band (2.4 / 5 GHz) | Wi-Fi 6, Dual-band (2.4 / 5 GHz) | |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.3 | |
Input Devices | |||
| Keyboard | Single white backlit Keys | Single white backlit Keys | |
| Trackpad | Windows Precision trackpad | Windows Precision trackpad | |
| Webcam | 1440p QHD camera | 1080p FHD camera | |
Audio | |||
| Speakers | 2x Speakers | 2x Speakers | |
| Microphone | Built-in dual array microphones | Built-in array microphones | |
Battery | |||
| Capacity | Li-Ion 65 Wh | Li-Ion 50 Wh | |
| Charging | 100W adapter | 65W adapter | |