Acer Aspire 5 2022 (12th Gen i3-1215U, 8GB, 256GB, 15.6" FHD)
4.5/5
expert Review




4.5/5
expert Review
Weight
1.77 kg
CPU Series
12th Gen Intel Core Processors (Alder Lake)
GPU Name
Iris Xe
Size
15.6 inches
Acer Aspire 5 2022 Full Specification
| Announced | May, 2022 |
| Market Status | In Stock |
| Laptop Type | Traditional |
| Weight | 1.77 kg |
| Color Options | Gold, Blue, Black |
| CPU Series | 12th Gen Intel Core Processors (Alder Lake) |
| Processor | Intel Core i3-1115U |
| Cores / Threads | 6 Cores / 8 Threads |
| L3 Cache | 10MB |
| Base / Boost Clock | P-Cores: 1.2 / 4.4GHz E-Cores: 0.9 / 3.3GHz |
| GPU | Iris Xe |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Unspecified |
| Boost Clock | Unspecified |
| Soldered Memory | No |
| Frequency | 3200 MHz |
| Channel | Dual Channel |
| Maximum Capacity | 16GB (2x SO-DIMM Slots) |
| HDD | N/A |
| SSD | 256GB M.2 NVMe PCIe |
| SSD Slots | 2x M.2 NVMe PCIe (1x Used) |
| Optical Drive | N/A |
| Size | 15.6 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Matte (Anti-Glare) |
| Resolution | Full HD (1920 x 1080) 16:9 aspect ratio |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | No |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Others | ComfyView Technology |
| Maximum Brightness | 250 nits (cd/m2) |
| Ports | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| USB Type-C | 1x Thunderbolt 4 (DisplayPort, Power Delivery) |
| Display | 1x HDMI 1.4 |
| Audio | 1x 3.5mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Media Card | 1x SD Card Reader |
| Ethernet | Yes |
| WiFi | WiFi 6E (802.11 ax 2x2), Dual-Band (2.4/5GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Security | TPM 2.0. |
| RAM | 8GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Configuration | Unspecified |
| Keyboard | Chiclet Keyboard |
| Trackpad | Windows gestures multi-touch trackpad |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Speakers | Stereo |
| Microphone | Dual-Array Microphones |
| Capacity | 3-cell 50 Wh Li-ion |
| Charging | 65W AC Adapter |
| Operating System | Windows 11 |
| Preloaded Software | Acer Care Center |
If you are looking for a general-purpose laptop to complete your casual household tasks or handle small-scale businesses, you might consider checking out Acer Aspire 5 (2022) edition with 12th Gen i3-1215U paired with 8GB of RAM and a 256GB SSD. The Acer Aspire 5 Series has been a go-to choice for people looking for affordable and basic laptops. Here are a few reasons why this laptop is an ideal choice for casual users.
Acer Aspire 5 (2022) Overview:
Design and Display
This laptop model features a 15.6" Full HD display with a 16:9 aspect ratio. The screen has a matte finish that prevents glare and fingerprints, and it isn't a touch screen. It operates at a smooth 60 Hz refresh rate, although there's no variable refresh rate option. It has vibrant colors with its 45% NTSC color gamut and a brightness of 250 nits. The design is sleek, available in Gold, Blue, and Black, and the laptop is lightweight at 1.77 kg with 17.90 mm of thickness, making it easy to carry.
Performance/ Memory
The Acer Aspire 5 (2022) is powered by Intel's 12th-Gen Intel Core i3-1215U featuring 6 cores. The graphics are powered by Intel's Iris Xe, which is built into the processor. It's good for things like watching videos and playing light games. The laptop has 8GB of memory (RAM) but you can upgrade it to 16GB later if you want. The laptop has a 256GB SSD, which is fast storage for your files and programs. You can also add more storage in the future using its extra slots up to 512 GB.
Keyboard and Battery
The keyboard is a chiclet-style type and the trackpad supports Windows gestures and multi-touch functionality, offering smooth navigation and interaction. Furthermore, the laptop comes with a 65W AC adapter for charging. It is equipped with a 3-cell 50 Wh Li-ion battery for power.
Rest of the specs
The Acer Aspire 5 (2022) boasts a 720p HD webcam for clear video. It offers a USB 3.2 Gen 1 Type-A port for I/O connections and a 3.5mm jack for audio needs. The laptop includes an SD card reader, TPM 2.0 chip for extra security and supports wired Ethernet connections as well. It can also connect wirelessly with WiFi 6E and Bluetooth 5.2.
Acer Aspire 5 2022 (12th Gen i3-1215U, 8GB, 256GB, 15.6" FHD) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 8GB+256GB | Rs. 50,000 |
Acer Aspire 5 2022 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison