Acer Nitro 16 AN16-42 2024 (Ryzen 7 8845HS, RTX 4060, 16GB, 512GB, 16'' WUXGA 165Hz)
4.2/5
expert Review



Model: AN16-42
4.2/5
expert Review
Weight
2.5 kg
CPU Series
Ryzen 8000 Series
GPU Name
NVIDIA RTX 4060
Size
16 inches
Acer Nitro 16 AN16-42 2024 Full Specification
| Announced | April, 2024 |
| Market Status | In Stock |
| Laptop Type | Gaming |
| Weight | 2.5 kg |
| Color Options | Black |
| CPU Series | Ryzen 8000 Series |
| Processor | Ryzen 7 8845HS |
| Cores / Threads | 8 Cores / 16 Threads |
| L3 Cache | 24MB |
| Base / Boost Clock | 3.8 GHz / 5.1GHz |
| GPU | NVIDIA RTX 4060 |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 8GB GDDR6 |
| TGP | 140W (with Dynamic Boost) |
| Boost Clock | Unspecified |
| Soldered Memory | No |
| Frequency | 5600 MHz |
| Channel | Dual Channel |
| Maximum Capacity | 32GB (2x SO-DIMM Slots) |
| HDD | N/A |
| SSD | 512GB M.2 NVMe PCIe |
| SSD Slots | 2* M.2 SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Size | 16 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | 16:10 aspect ratio WUXGA (1920 x 1200) IPS Display |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | Unspecified |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Others | N/A |
| Maximum Brightness | 300 nits |
| Ports | 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| Display | 1x HDMI |
| Audio | 1x 3.5mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Media Card | N/A |
| Ethernet | 1x RJ-45 |
| WiFi | Wi-Fi 6E (802.11 ax), Tri-band (2.4GHz / 5GHz/6GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | TPM |
| RAM | 16GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Configuration | Unspecified |
| Keyboard | White Backlit Keyboard |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 720p |
| Speakers | 2x Speakers |
| Microphone | Yes |
| Capacity | 76Wh, Li-Polymer |
| Charging | 230W AC Adapter |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Software | Acer Nitrosense |
If you want a powerful and affordable gaming laptop, you might want to check out the Acer Nitro 16 model. This particular model of Acer Nitro 16 2024 brings the Ryzen 7 8845HS processor coupled with RTX 4060 GPU along with 16GB RAM, 512GB SSD, and a 165Hz 16" WUXGA panel.
Acer Nitro 16 (AN16-42) 2024 Overview
Processor
Beneath its sleek exterior, the Acer Nitro 16 2024 runs on the powerful Ryzen 7 8845HS processor, guaranteeing seamless multitasking and gaming performance. Moreover, the RTX 4060 from NVIDIA boasts a dedicated GDDR6 graphics memory of 8 GB capacity for smooth rendering of graphics. Sporting a 512GB NVMe M.2 SSD storage and 16 GB of lightning-fast DDR5 RAM clocked at 4800 MHz, users can anticipate rapid load times and responsiveness. Additionally, the laptop supports expandable memory up to 32 GB.
Display and Audio
With a 16-inch WQXGA display boasting a resolution of 2560 x 1600 pixels, the Acer Nitro 16 2024 offers vivid visuals and sharp details. Additionally, there is also a WUXGA variant (1920 x 1200 pixels) that is a bit cheaper. This display features a max brightness of 300 nits, anti-glare technology, and covers 100% sRGB, delivering an engaging viewing experience. Equipped with built-in speakers and dual microphones, the laptop ensures clear audio output and input. Furthermore, it incorporates DTS X: Ultra Audio for enhanced bass and immersive sound quality.
Operating System and Connectivity
The 2024 edition of the Acer Nitro 16, powered by Ryzen 7 8845HS and RTX 4060, operates on the Windows 11 Home OS offering a user-friendly interface and wide software compatibility. It boasts seamless wireless connectivity with Killer Wi-Fi 6E and Bluetooth v5.3. Furthermore, it comes with a variety of ports such as USB 3.2 Gen 2 Type-C, USB 3.2 Gen 2 Type-A, HDMI v2.1, and others, simplifying peripheral connections and external display integration.
Acer Nitro 16 AN16-42 2024 (Ryzen 7 8845HS, RTX 4060, 16GB, 512GB, 16'' WUXGA 165Hz) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+512GB | Rs. 1,90,000 |
Acer Nitro 16 AN16-42 2024 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![Acer Nitro 16 (2024) Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2024/04/Acer-Nitro-16-2024-Price-in-Nepal.jpg)
![Acer Laptops Price in Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/01/Acer-Laptops-Price-in-Nepal—-March-2023.jpg)
