Acer Nitro V 15 ANV15-51-560K 2024 (Intel Core i5-13420H, RTX 4050, 16GB, 512GB, 15.6'' FHD 144Hz)
4.1/5
expert Review
-front.png)
-back.png)
Model: ANV15-51-560K
4.1/5
expert Review
Laptop Type
Gaming
Display
15.6" FHD 144Hz IPS
CPU
Intel Core i5-13420H
GPU
NVIDIA RTX 4050
Acer Nitro V 15 ANV15-51-560K 2024 Expert Score Breakdown
Design and build
7.3/10
Display
7.4/10
Keyboard and trackpad
7.3/10
Performance
7.5/10
Battery life
6.7/10
Value for money
8.2/10
Acer Nitro V 15 ANV15-51-560K 2024 Full Specification
| Announced | February, 2024 In Nepal: March, 2025 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Gaming |
| Series | Acer Nitro V |
| Dimensions (W x D x H) | 362.3 x 239.9 x 27 mm |
| Weight | 2.1 kg |
| Color Options | Black |
| CPU Series | Intel 13th Gen (Raptor Lake) |
| Processor | Intel Core i5-13420H (Intel 7) |
| Base Clock | P-cores: 2.1 GHz E-cores: 2.1 GHz |
| Boost Clock | P-cores: 4.6 GHz E-cores: 3.4 GHz |
| Cores / Threads | 8 / 12 |
| L3 Cache | 12MB |
| TDP | 45W - 115W |
| GPU Name | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 6GB GDDR6 |
| TGP | 75W |
| Boost Clock | Unspecified |
| NPU Name | No |
| NPU Peak TOPS | No |
| Installed RAM | 16GB (2x 8GB) DDR5 |
| Soldered Memory | No |
| Speed | 5600 MT/s |
| Channel | Dual channel |
| Maximum Capacity | 32GB (2x SO-DIMM) |
| HDD | No |
| SSD | 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | Unspecified |
| Size | 15.6 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Matte |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | Unspecified |
| Brightness | Unspecified |
| Color Gamut | 60% sRGB |
| Others | ComfyView Technology |
| USB Type-A | 3x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) 1x Thunderbolt 4 (40 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | No |
| Ethernet | 1x RJ45 (LAN) |
| WiFi | Wi-Fi 6, Dual-band (2.4 / 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Security | TPM 2.0 chip |
| Keyboard | Single white backlit Keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 720p HD camera |
| Speakers | 2x Speakers |
| Microphone | Built-in dual array microphones |
| Capacity | Li-Ion 57 Wh |
| Charging | 135W adapter |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Softwares | Acer Nitrosense Acer Care Center |
| Features | PurifiedVoice 2.0, PurifiedView 2.0, Acer LiveArt 2.0 |
If you want a powerful and affordable gaming laptop, you might want to check out the Acer Nitro V 15 model. This particular model of Acer Nitro V 15 (2023) brings the 13th Gen Intel Core i5-13420H processor coupled with RTX 4050 GPU along with 16GB RAM, 512GB SSD, and a 144Hz 15.6" FHD panel.
Acer Nitro V 15 ANV15-51 (2023) Overview
Design and Display
All this is packed inside a polycarbonate body that measures 27 mm in thickness and has a weight of 2.1 kilograms. It has a sleek black design with accented diagonal strips and a glowing logo on top. The Acer Nitro V 15 does not have an all-gamer look, making it ideal for regular usage as well. On the front, it has a 15.6” IPS LCD panel with a 16:9 aspect ratio. It is also an FHD screen spanning 1,920 x 1,080 pixels while offering a standard refresh rate of 144 Hz. Other than that, it has Comfyview i.e. matte finish and does not have touch support.
Performance
This laptop features a 13th Gen Intel Core i5-13420H processor, a deca-core CPU with 4 efficiency and 4 Performance cores. Meanwhile, the CPU supports a Max Turbo Frequency of 4.6 GHz. In addition to that, this laptop packs NVIDIA's RTX 4050 GPU which packs a punch for gaming. As for memory, you can configure the Acer Nitro V (2023) with up to 32GB of DDR5 RAM. Likewise, it has two M.2 slots for up to 2TB of PCIe SSD.
Connectivity and Extras
Acer Nitro V 15 (2023) is equipped with WiFi 6 alongside Bluetooth 5.2 or above for wireless connectivity. As for the port selection, Nitro V 15 offers three USB 3.2 Gen 1 Type-A ports, one USB 3.2 Gen 2 Type-C port, one Thunderbolt 4 port, an HDMI port, an ethernet port, and a headphone jack. This Acer Nitro V 15 2023 packing an i5-13420H processor and RTX 4050 GPU comes with a 57Wh Lithium Ion battery. The laptop ships with a 135W 3-pin adapter in the box. It also comes with two speakers and a microphone for the audio.
Acer Nitro V 15 ANV15-51-560K 2024 (Intel Core i5-13420H, RTX 4050, 16GB, 512GB, 15.6'' FHD 144Hz) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+512GB | Rs. 1,09,999 |
Acer Nitro V 15 ANV15-51-560K 2024 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison

![Acer Laptops Price in Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/01/Acer-Laptops-Price-in-Nepal—-March-2023.jpg)

