Acer Nitro V 15 ANV15-52-5302 2025 (Intel Core 5 210H, RTX 4050, 16GB, 512GB, 15.6'' FHD 144Hz)
4.0/5
expert Review


Model: ANV15-52-5302
4.0/5
expert Review
Laptop Type
Gaming
Display
15.6" FHD 144Hz IPS
CPU
Intel Core 5 210H
GPU
NVIDIA RTX 4050
Acer Nitro V 15 (2025) is a viable choice for gaming with RTX 4050 graphics. You get the 15th-generation Intel Core 5 210H processor. This is paired with 16GB of DDR5 RAM and 512GB of SSD. The laptop also has a 15.6-inch IPS display with a Full HD resolution and a 144Hz refresh rate, which offers a smooth and immersive gaming experience.
Acer Nitro V 15 ANV15-52-5302 2025 Expert Score Breakdown
Design and build
7.5/10
Display
7.5/10
Keyboard and trackpad
8/10
Performance
8/10
Battery life
7/10
Value for money
8/10
Acer Nitro V 15 ANV15-52-5302 2025 Full Specification
| Announced | In Nepal: June, 2025 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Gaming |
| Series | Acer Nitro |
| Dimensions (W x D x H) | 363.20 x 238.80 x 26.90 mm |
| Weight | 2.1 kg |
| Color Options | Black |
| CPU Series | Intel Core Series 2 (Raptor Lake) |
| Processor | Intel Core 5 210H (Intel 7) |
| Base Clock | P-cores: 2.2 GHz E-cores: 1.6 GHz |
| Boost Clock | P-cores: 4.8 GHz E-cores: 3.6 GHz |
| Cores / Threads | 8 / 12 |
| L3 Cache | 12MB |
| TDP | 45W - 115W |
| GPU Name | NVIDIA RTX 4050 |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 6GB GDDR6 |
| TGP | Unspecified |
| Boost Clock | Unspecified |
| NPU Name | No |
| NPU Peak TOPS | No |
| Installed RAM | 16GB (2x 8GB) DDR5 |
| Soldered Memory | No |
| Speed | 5200 MT/s |
| Channel | Dual channel |
| Maximum Capacity | 32GB (2x SO-DIMM) |
| HDD | No |
| SSD | 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | Unspecified |
| Size | 15.6 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Matte |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | Unspecified |
| Brightness | Unspecified |
| Color Gamut | Unspecified |
| Others | ComfyView |
| USB Type-A | 3x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | No |
| Ethernet | 1x RJ45 (LAN) |
| WiFi | Wi-Fi 6, Dual-band (2.4 / 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Security | TPM 2.0 chip, Kensington lock |
| Keyboard | Single white backlit Keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | Unspecified |
| Speakers | 2x Speakers |
| Microphone | Built-in dual array microphones |
| Capacity | Li-Ion 57.5 Wh |
| Charging | 135W adapter |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Softwares | Acer Nitrosense Acer Care Center Microsoft Office (Trial) |
| Features | PurifiedVoice 2.0, PurifiedView 2.0, Acer LiveArt 2.0 |
If you want a powerful and affordable gaming laptop, you might want to check out the Acer Nitro V 15 model. This particular model of Acer Nitro V 15 (2025) brings the 15th Gen Intel Core 5 210H processor, coupled with RTX 4050 GPU, along with 16GB RAM, 512GB SSD, and a 144Hz 15.6" FHD panel.
Acer Nitro V 15 2025 Overview
Performance and Processor
The Nitro V 15 is powered by the latest Intel Core 5 210H processor from the 15th generation lineup. It is paired with 16GB of DDR5 RAM running at 5200MHz. The laptop uses a 512GB PCIe NVMe SSD for storage.
Graphics and Display
The device features an NVIDIA GeForce RTX 4050 GPU with 6GB of dedicated GDDR6 VRAM. It sports a 15.6-inch Full HD IPS panel with a 165Hz refresh rate. In addition, the display supports Acer ComfyView, and has up to 170° viewing angles.
Ports and Connectivity
It includes one USB Type-C port that supports USB 3.2 Gen 2, Thunderbolt 4, DisplayPort, and charging. Additionally, it has three USB Type-A ports, one of which supports power-off charging. It also includes Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1 or above, and Gigabit Ethernet.
Battery and Power
The laptop carries a 4-cell 57.5 Wh lithium-ion battery. It uses a 135W 3-pin AC adapter for charging. The Nitro V 15 has an ultra-slim build and weighs 2.1 kg. It measures 2.59–2.69 cm in thickness, 36 cm in width, and 27.1 cm in depth. It also includes a FineTip white-backlit keyboard.
Acer Nitro V 15 ANV15-52-5302 2025 (Intel Core 5 210H, RTX 4050, 16GB, 512GB, 15.6'' FHD 144Hz) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+512GB | Rs. 1,34,000 |
Acer Nitro V 15 ANV15-52-5302 2025 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison

![Acer Laptops Price in Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/01/Acer-Laptops-Price-in-Nepal—-March-2023.jpg)

