Acer Predator Helios Neo 14 PHN14-51-97X1 2024 (Core Ultra 9 185H, RTX 4060, 32GB, 1TB, 14" WQXGA 165Hz)
4.3/5
expert Review
-Front-View-Design.webp)
-Side-View-Design.webp)
-Top-View-Design.webp)
Model: PHN14-51-97X1
4.3/5
expert Review
Laptop Type
Gaming
Display
16" WQXGA 165Hz IPS
CPU
Intel Core Ultra 9 185H
GPU
NVIDIA RTX 4060
Acer Predator Helios Neo 14 PHN14-51-97X1 2024 Full Specification
| Announced | January 8, 2024 In Nepal: December, 2025 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Gaming |
| Series | Acer Predator |
| Dimensions (W x D x H) | 357.78 x 278.63 x 25.95 mm |
| Weight | 1.9 kg |
| Color Options | Black |
| CPU Series | 14th Gen Intel Core Processors (Raptor Lake) |
| Processor | Intel Core Ultra 9 185H (Intel 4) |
| Base Clock | P-cores: 2.3 GHz E-cores: 1.8 GHz LP E-cores: 1.0 GHz |
| Boost Clock | P-cores: 5.1 GHz E-cores: 3.8 GHz LP E-cores: 2.5 GHz |
| Cores / Threads | 16 / 22 |
| L3 Cache | 24MB |
| TDP | 45W - 115W |
| GPU Name | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 8GB GDDR6 |
| TGP | Unspecified |
| Boost Clock | Unspecified |
| NPU Name | Intel AI Boost |
| NPU Peak TOPS | 11 TOPS |
| Installed RAM | 32GB (1x 32GB) DDR5x |
| Soldered Memory | No |
| Speed | 5600 MT/s |
| Channel | Dual Channel |
| Maximum Capacity | Unspecified |
| HDD | No |
| SSD | 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | Unspecified |
| Size | 16 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Matte |
| Resolution | WQXGA (2560 x 1600), 16 : 10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Response Time | 3ms |
| Variable Refresh Rate | Unspecified |
| Brightness | 300 nits (typ) |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Others | 1120 : 1 contrst ratio, blue light shield, narrow bezel |
| USB Type-A | 2x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) 1x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) |
| Display | 1x HDMI |
| Audio | Unspecified |
| Media Card | Unspecified |
| Ethernet | 1x RJ45 (LAN) |
| WiFi | Wi-FI 6E, Tri-band (2.4 / 5 / 6 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Security | TPM |
| Keyboard | Per-key RGB backlit keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 1080p FHD IR camera |
| Features | TUV High Gaming Performance |
| Speakers | 2x Speakers |
| Microphone | Built-in tri array microphones |
| Capacity | Li-Ion 76 Wh |
| Charging | 230W adapter |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Softwares | Acer NitroSense Microsoft Office (Trial) |
If you are looking for a laptop that offers sheer raw power, you might want to consider the Acer Predator Helios Neo 14 2024 (PHN14-51-97X1), which features an Intel Core Ultra 9 185H processor and an RTX 4060 graphics card. Let's take a brief look at the laptop here:
Acer Predator Helios Neo 14 (PHN14-51-97X1) 2024 Overview
Design and Display
The Acer Predator Helios Neo 14 2024 has everything gamers look for, complete with an RGB keyboard and beefy bulk. The port selection on this laptop includes an HDMI, two USB 3.2 Gen 1 Type-A, one USB 3.2 Gen 2 Type-A, a Type-C, and an Ethernet jack.
As the name suggests, the Acer Predator Helios Neo 14 2024 sports a 14.5-inch display with WQXGA resolution. The panel here is an IPS with an Acer ComfyView finish. Additionally, it comes with a high 165Hz refresh rateand 100% DCI-P3 wide color gamut support.
Performance
The Acer Predator Helios Neo 14 2024 comes with the latest Intel Core Ultra 9 185 and an NVIDIA GeForce RTX 4060 under the hood. The dedicated graphics card is equipped with 8GB of GDDR6 memory.
Further performance hardware on the Acer Predator Helios Neo 14 2024 includes 32GB of DDR5-5600 RAM and a 1 TB NVMe Gen 4 SSD. The company has not clarified the laptop's upgradability; however, gaming laptops are usually upgradable. Hence, it should also offer hardware expansion, probably on the same number as the last-gen offerings. In the tank, you get a 90Wh battery while the charging speed reaches 230W.
- Check out more Acer laptops, HERE!
Acer Predator Helios Neo 14 PHN14-51-97X1 2024 (Core Ultra 9 185H, RTX 4060, 32GB, 1TB, 14" WQXGA 165Hz) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 32GB+1TB | Rs. 2,45,000 |
Acer Predator Helios Neo 14 PHN14-51-97X1 2024 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison


![Acer Laptops Price in Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/01/Acer-Laptops-Price-in-Nepal—-March-2023.jpg)