Amazfit Falcon
4.5/5
expert Review

4.5/5
expert Review
Display
1.28" AMOLED
Weight
64 gm
Software
Zepp OS
Battery Life
Unspecified
EMI not available
Amazfit Falcon Full Specification
| Date | October 15, 2022 In Nepal: October 15, 2022 |
| Market Status | In Stock |
| Device Type | Smartwatch |
| Series | Falcon |
| Case | Size: 47 mm Material: Titanium |
| Strap | Size: 22 mm Material: Silicone, Quick Release |
| Dimensions | 47.2 × 12.95 x 49.45 mm |
| Weight | 64 gm |
| Durability | 20 ATM water resistance |
| Colors | Supersonic Black |
| Size | 1.28 inches |
| Type | AMOLED |
| Resolution | 416 x 416 pixels, 450 PPI |
| Protection | Sapphire Glass |
| Brightness | Unspecified |
| Others | Anti-fingerprint coating |
| WLAN | Yes (Generation unspecified) |
| Bluetooth | 5.0 |
| eSIM | No |
| NFC | No |
| Navigation | Yes, with A-GPS, BDS, Galileo, Glonass, QZSS |
| Compatibility | Android 7.0 or later, iOS 12.0 or later |
| Companion App | Zepp |
| Chipset | Unspecified |
| CPU | Unspecified |
| GPU | Unspecified |
| OS | Zepp OS |
| UI Version | Zepp OS 3.0 |
| Memory | Unspecified |
| Speaker | Unspecified |
| Microphone | Unspecified |
| Type | Acceleration, Ambient light, Barometric altimeter, Biotracker 3.0, Gyroscope, Geomagnetic |
| Features | 24/7 Heart rate, PAI Health Assessment, SpO2, Sleep, Stress, One-tap measurement, Women's Health |
| Fitness Tracking | 150+ workout modes |
| Capacity | 500 mAh |
| Usage Time | Unspecified |
| Charging | Magnetic Charging |
| Features | Linear Motor |
Amazfit Falcon Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 47mm | Rs. 84,999 |
Amazfit Falcon User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison



