Amazfit GTS 4 Mini
4.3/5
expert Review




4.3/5
expert Review
Display
1.65" AMOLED
Weight
31.2 gm
Software
Zepp OS
Battery Life
Up to 14 days
EMI not available
Amazfit GTS 4 Mini Full Specification
| Date | September 3, 2022 In Nepal: September 3, 2022 |
| Market Status | In Stock |
| Device Type | Smartwatch |
| Series | GTS |
| Case | Size: 36 mm Material: Aluminum alloy + Plastic |
| Strap | Size: 20 mm Material: Silicone |
| Dimensions | 36.66 x 9.1 x 41.8 mm |
| Weight | 31.2 gm |
| Durability | 5 ATM water resistance |
| Colors | Midnight Black, Flamingo Pink, Mint Blue, Moonlight White |
| Size | 1.65 inches |
| Type | AMOLED |
| Resolution | 384 x 336 pixels, 309 PPI |
| Protection | Tempered Glass |
| Brightness | Unspecified |
| Others | Anti-fingerprint coating |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.2 |
| eSIM | No |
| NFC | No |
| Navigation | Yes, with Glonass |
| Compatibility | Android 7.0 or later, iOS 12.0 or later |
| Companion App | Zepp App |
| Chipset | Huangshan 2S |
| CPU | Dual-core |
| GPU | Unspecified |
| OS | Zepp OS |
| UI Version | Zepp OS 2.0 |
| Memory | Unspecified |
| Speaker | Unspecified |
| Microphone | Unspecified |
| Type | Acceleration, Ambient light, BioTracker 3.0 PPG, Geomagnetic |
| Features | 24/7 Heart rate, PAI Health Assessment, Menstrual cycle tracking, 24/7 SpO2, Sleep, Stress, One-tap measurement |
| Fitness Tracking | 127+ workout modes |
| Capacity | 270 mAh |
| Usage Time | Up to 14 days (normal usage) |
| Charging | Magnetic Charging |
| Features | FCC certification |
Amazfit GTS 4 Mini Overview:
Design and Display
The Amazfit GTS 4 Mini is a pretty lightweight watch in the GT 4 series, as it weighs only 19g without the strap. The body of this smartwatch consists of aluminum and plastic. Hence, the company has managed to shave off the thickness of this device, getting it to 9.1mm. Additionally, the 5 ATM protection is enough for your water adventures. Curving in front is the 1.65-inch AMOLED screen with HD+ resolution. The exact resolution is 336 x 384 px, and the pixels are 309 PPI dense. On top of that, you get tempered glass protection and an anti-fingerprint coating. Additionally, there are a ton of watch faces and customizations to choose from.
Health and Fitness Tracking
The Amazfit GTS 4 Mini comes with a BioTracker 3.0 PPG sensor with support for 24-hour heart rate and blood oxygen evaluation. The watch can even warn users if it encounters abnormal heart rates, SpO2, or stress levels. Sleep tracking may not be as accurate as some other watches, but it still provides valuable insights into your sleep patterns. You get an evaluation of your REM (rapid eye movements) and the moment you were in deep sleep. Additionally, you get a sleep score based on how good your nap was. This also comes with PAI health assessment features and One-tap measurement on top of that. On the fitness side, the sports modes are also extensive and can cover your progress in a variety of activities. Among the 126 provided by the GTS 4 Mini, it can auto-detect seven of them.
Connection options
The Amazfit GTS 4 Mini's built-in Alexa is another noteworthy feature. This allows users to interact with the virtual assistant using their voice. This can be used to set alarms, get translations, ask questions, and more. Even though the GTS 4 Mini does not have a speaker, users can still receive call notifications and quickly respond to phone calls and SMS messages. This is all thanks to Bluetooth 5.2 BLE. Additionally, every moment tracked by the watch is made sure by using the built-in GPS for a more precise step count.
Battery and Charging
According to Amazfit, the GTS 4 Mini has a battery life of up to 15 days with normal usage. However, the duration drops significantly, to only 8 days with frequent usage and 21 hours with GPS constantly on. This 270mAh battery can be fully recharged in about 2 hours using the magnetic charger that is included in the box.
Amazfit GTS 4 Mini Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 43mm | Rs. 14,999 |
Amazfit GTS 4 Mini User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![Amazfit GTS 4 Mini Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/07/Amazfit-GTS-4-Mini-Price-in-Nepal.jpg)
![Amazfit GTS 4, GTR 4 Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/07/Amazfit-GTR-4-GTS-4-Price-in-Nepal.jpg)
![Amazfit Smartwatch Price in Nepal [Updated 2026]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/09/Amazfit-Smartwatch-Price-in-Nepal-2022.jpg)