Amazfit GTS 4
4.3/5
expert Review




4.3/5
expert Review
Display
1.75" AMOLED
Weight
27 gm
Software
Zepp OS
Battery Life
Up to 8 days
EMI not available

Amazfit GTR 4, GTS 4 Review: For The Fitness Freaks
Read Full ReviewAmazfit GTS 4 Full Specification
| Date | September 3, 2022 In Nepal: December 5, 2022 |
| Market Status | In Stock |
| Device Type | Smartwatch |
| Series | GTS |
| Case | Size: 43 mm Material: Aluminum alloy |
| Strap | Size: 20 mm Material: Fluoroelastomer, Nylon |
| Dimensions | 36.5 x 9.9 x 42.7 mm |
| Weight | 27 gm |
| Durability | 5 ATM water resistant |
| Colors | Infinite Black, Misty White, Autumn Brown, Rosebud Pink |
| Size | 1.75 inches |
| Type | AMOLED |
| Resolution | 450 x 390 pixels, 341 PPI |
| Protection | Tempered Glass |
| Brightness | Unspecified |
| Others | Anti-fingerprint coating |
| WLAN | Wi-Fi 4, Single-band |
| Bluetooth | 5.0 |
| eSIM | No |
| NFC | No |
| Navigation | Yes, with A-GPS, BDS, Galileo, Glonass, QZSS |
| Compatibility | Android 7.0 or later, iOS 12.0 or later |
| Companion App | Zepp App |
| Chipset | Unspecified |
| CPU | Unspecified |
| GPU | Unspecified |
| OS | Zepp OS |
| UI Version | Zepp OS 2.0 |
| Memory | Unspecified |
| Speaker | Yes (single speaker) |
| Microphone | Yes (single-mic array) |
| Type | Acceleration, Ambient light, Barometric altimeter, BioTracker 4.0 PPG biometric (supports blood-oxygen, 4PD + 2LED), Geomagnetic, Gyroscope |
| Features | 24/7 Heart rate, PAI Health Assessment, Menstrual cycle tracking, SpO2, Sleep, Stress, One-tap measurement |
| Fitness Tracking | 150+ workout modes |
| Capacity | 300 mAh |
| Usage Time | Up to 8 days (normal usage) Up to 16 days (low power mode) |
| Charging | Magnetic Charging |
| Features | Built-in microphone, Alexa, Offline voice assistant, Import trail routes |
Amazfit GTS 4 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 43mm | Rs. 31,999 |
Amazfit GTS 4 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![Amazfit GTS 4, GTR 4 Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/07/Amazfit-GTR-4-GTS-4-Price-in-Nepal.jpg)
![Amazfit GTS 4 Mini Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/07/Amazfit-GTS-4-Mini-Price-in-Nepal.jpg)
