Apple MacBook Pro 16-inch M4 Max (2024)
4.7/5
expert Review
-front.png)
-from-top.png)
4.7/5
expert Review
Laptop Type
Creator
Display
16.2" 3.5K 120Hz IPS
CPU
Apple M4 Max
GPU
Apple M4 Max GPU (32/40-core)
Apple MacBook Pro 16-inch M4 Max Expert Score Breakdown
Design and build
9.5/10
Display
9.5/10
Keyboard and trackpad
9.5/10
Performance
10/10
Battery life
9.5/10
Value for money
9/10
Apple MacBook Pro 16-inch M4 Max Full Specification
| Announced | October 30, 2024 In Nepal: November, 2024 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Creator |
| Series | Apple Macbook Pro |
| Dimensions (W x D x H) | 355.7 x 248.1 x 16.8 mm |
| Weight | 2.15 kg |
| Color Options | Silver, Space Gray |
| CPU Series | Apple M4 Series |
| Processor | Apple M4 Max (3nm) |
| Base Clock | Unspecified |
| Boost Clock | Unspecified |
| Cores / Threads | 14 16 |
| L3 Cache | Unspecified |
| TDP | 62W (14-core) 70W (16-core) |
| GPU Name | Apple M4 Max GPU (32-core) Apple M4 Max GPU (40-core) |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Shared |
| Boost Clock | Unspecified |
| NPU Name | Apple NPU |
| NPU Peak TOPS | 38 TOPS |
| Installed RAM | 36GB LPDDR5x 48GB LPDDR5x |
| Soldered Memory | Yes |
| Speed | 8533 MT/s |
| Channel | Unspecified |
| Maximum Capacity | 48GB |
| HDD | No |
| SSD | 1TB SSD |
| SSD Slots | Unspecified |
| Size | 16.2 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Unspecified |
| Resolution | 3.5K (3456 x 2234 pixels), 16 : 10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | No |
| Brightness | 1000 nits (typ) / 1600 nits (peak) |
| Color Gamut | Unspecified |
| Others | ProMotion technology, True Tone technology |
| USB Type-A | No |
| USB Type-C | 3x Thunderbolt 5 (120 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | 1x SD card reader |
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E, Tri-band (2.4 / 5 / 6 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | Fingerprint reader |
| Keyboard | Single white backlit Keys |
| Trackpad | Force Touch trackpad |
| Webcam | 12MP camera |
| Speakers | 6x speakers with Dolby Atmos |
| Microphone | Built-in triple array microphones |
| Capacity | Li-Po 100 Wh |
| Charging | 140W adapter |
| Operating System | macOS Sequoia |
| Preloaded Softwares | App Store Safari Find My |
| Features | Voice Control, Switch Control, Reduce Motion |
Apple MacBook Pro 16-inch M4 Max (2024) Overview:
Performance
Display
Ports and I/O
Apple MacBook Pro 16-inch M4 Max (2024) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Apple MacBook Pro 16-inch M4 Max (2024) - 36GB - 1TB - 14-core CPU - 32-core GPU | Rs. 5,89,000 |
| Apple MacBook Pro 16-inch M4 Max (2024) - 48GB - 1TB - 16-core CPU - 40-core GPU | Rs. 6,99,000 |
Apple MacBook Pro 16-inch M4 Max User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News

![Apple MacBook Price in Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2021/09/Apple-MacBook-Air-Pro-Price-in-Nepal-2021.jpg)
![Apple MacBook Pro 14-inch with M4, M4 Pro, M4 Max Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2024/11/Macbook-Pro-M4-Price-in-Nepal.jpg)