Apple Studio Display 2022 (27" 5K IPS 60Hz Flat) Office Monitor
4.5/5
expert Review



Model: A2525
4.5/5
expert Review
Display
27" 5K 60Hz IPS
Brightness
600 nits (typ)
Color Gamut
Unspecified
Adjustment
Tilt / Height
Apple Studio Display 2022 Full Specification
| Date | March, 2022 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Office |
| Series | Studio Display |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 623 x 168 x 478 mm Without stand: 623 x 31 x 362 mm |
| Weight | With stand: 6.3 kg Without stand: 5.5 kg |
| Wall Mounting | VESA mounting (100 x 100 mm) |
| Adjustment | Tilt: -5° to 25° Swivel: No Pivot: No Height: 0 mm to 105 mm |
| Colors | Silver |
| Size | 27 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Glossy |
| Resolution | 5K (5120 x 2880 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 218 PPI |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | No |
| Brightness | 600 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | Unspecified |
| Display Colors | 1.07 billion (10-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | Unspecified |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | sRGB, P3, BT.601, BT.709 |
| Others | Retina Display, True Tone Technology |
| Speaker | Yes |
| Video | 1x Thunderbolt 3 |
| USB | 3x USB Type-C |
| Audio | No |
| Security | No |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | Unspecified |
| Power Supply | Internal power |
| Signal Cable | 1x Thunderbolt 3 |
| Others | Unspecified |
| Features | 12MP Center Stage Camera, Spatial Audio Support, Studio-quality three-microphone array |
Design and Display
Apple Studio Display is a 27-inch monitor with an IPS panel, offering an immersive viewing experience from any angle. It has a 5K resolution display with a 60Hz refresh rate and a typical brightness of 600 nits, which is great for an immersive working experience. It supports VESA mounting and adjustments—Tilt and Height, which is great for ergonomic flexibility in an office.
Color Performance
With support for 1.07 billion colors, color gamuts such as P3, BT.709, BT.601, and sRGB. and color modes—Apple Display, HDTV Video, NTSC Video, PAL and SECAM Video, Digital Cinema, Design and Print, Photography, Internet and Web, it can deliver vibrant, accurate colors.
Extras
For connectivity, the monitor has a Thunderbolt 3 port and three USB Type-C ports, which is great for everyday office usage. It also features a high-fidelity six-speaker system with force-cancelling woofers, wide stereo sound, and support for Spatial Audio when playing music or video with Dolby Atmos, as well as a studio-quality three-mic array with a high signal-to-noise ratio and directional beamforming.
Apple Studio Display 2022 (27" 5K IPS 60Hz Flat) Office Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Apple Studio Display 2022 (27" 5K IPS 60Hz Flat) Office Monitor - Standard Glass | Rs. 3,14,999 |
| Apple Studio Display 2022 (27" 5K IPS 60Hz Flat) Office Monitor - Nano-texture Glass | Rs. 3,59,999 |
Apple Studio Display 2022 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
-price-in-nepal-.png)

