Asta Wolf Retro
2.8/5
expert Review

2.8/5
expert Review
Output Power
5W total
Battery Life
Up to 6 hours
IP Rating
IPX4 rated
Weight
Unspecified
EMI not available
The Asta Wolf Retro is a compact, portable speaker with a rustic brown wooden finish and an IPX4 rating. It weighs 336 grams and features one-touch controls and a mobile stand. Equipped with Bluetooth v5.3+EDR, it offers wireless connectivity, supports a 32GB TF card, and can pair with two Bluetooth-enabled devices. The 1800 mAh battery provides 5–6 hours of playtime and 350 hours of standby time.
Asta Wolf Retro Full Specification
| Date | Unspecified |
| Market Status | In Stock |
| Speaker Type | Home |
| Series | Asta Wolf Retro |
| Dimensions | 209 x 104 x 97 mm |
| Weight | Unspecified |
| IP Rating | IPX4 splash resistance |
| Colors | Wooden Rustic Brown |
| Attachment | No |
| Driver(s) | 1x 2.6" full range |
| Frequency Response | 60 Hz - 18 kHz |
| Channel | Mono |
| Signal-To-Noise Ratio | > 80 dB |
| Output Power (RMS) | 5W |
| Microphone | Yes |
| Codecs | SBC |
| Others | TWS pairing |
| Bluetooth | 5.3 |
| I/O Ports | 1x USB, 1x AUX, 1x TF CARD |
| Companion App | No |
| Capacity | 1800 maAh |
| Music Playback | 6 hours With 70% volume |
| Charging | 3 hours |
| Features | Omnidirectional speakers |
Asta Wolf Retro Overview:
Design
The Asta Wolf Retro features a compact design with a rustic brown wooden finish. Its dimensions are 209mm x 104mm x 97mm, making it highly portable. The speaker includes one-touch controls for easy access. There is also a mobile stand to hold your phone upright and an IPX4 rating for water resistance.
Audio and Connectivity
Equipped with Bluetooth v5.3+EDR, this Wolf Retro provides wireless connectivity with a transmission distance of 10 meters. The 66mm driver delivers 5W of power and 4 ohms with a stereo output between 60Hz and 18kHz. It supports TF cards up to 32GB. Additionally, the Retro speaker can be paired with two Bluetooth-enabled devices simultaneously. And you have a USB, FM radio, and auxiliary port for wired input, as well as a microphone.
Battery
Powered by an 1800mAh battery, the Asta Wolf Retro offers 5–6 hours of playtime and has a standby time of 350 hours. Charging the device takes 2-3 hours through a Micro USB port with a power input of DC 5V (1A).
Asta Wolf Retro Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Default | Rs. 2,800 |
Asta Wolf Retro User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


