ASUS VivoBook 14 M1407KA 2025 (Ryzen AI 5 340, 16GB, 512GB, 14" WUXGA)
3.5/5
expert Review


3.5/5
expert Review
Laptop Type
Ultrabook
Display
14" WUXGA 60Hz IPS
CPU
AMD Ryzen AI 5 340
GPU
AMD Radeon 840M
ASUS VivoBook 14 M1407KA 2025 Expert Score Breakdown
Design and build
7.5/10
Display
7/10
Keyboard and trackpad
7/10
Performance
8/10
Battery life
7/10
Value for money
8/10
ASUS VivoBook 14 M1407KA 2025 Full Specification
| Announced | January, 2025 In Nepal: March, 2026 |
| Market Status | In Stock |
| Laptop Type | Ultrabook |
| Series | Asus Vivobook |
| Dimensions (W x D x H) | 315.4 x 223.5 x 17.8 - 19.8 mm |
| Weight | 1.46 kg |
| Color Options | Matte Gray |
| CPU Series | AMD Ryzen AI 300 Series (Krackan Point) |
| Processor | AMD Ryzen AI 5 340 (4nm) |
| Base Clock | Zen 5 cores: 2.0 GHz Zen 5c cores: 2.0 GHz |
| Boost Clock | Zen 5 cores: 4.8 GHz Zen 5c cores: 3.4 GHz |
| Cores / Threads | 6 / 12 |
| L3 Cache | 16MB |
| TDP | 15W - 54W |
| GPU Name | AMD Radeon 840M |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Shared |
| Boost Clock | Up to 2900 MHz |
| NPU Name | AMD XDNA NPU |
| NPU Peak TOPS | 50 TOPS |
| Installed RAM | 16GB (1x 16GB) LPDDR5x |
| Soldered Memory | Yes |
| Speed | 8000 MT/s |
| Channel | Single channel |
| Maximum Capacity | 16GB (1x soldered, 1x SO-DIMM) |
| HDD | No |
| SSD | 512GB PCIe 3.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | 1x M.2 PCIe (1x Used) |
| Size | 14 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | WUXGA (1920 x 1200 pixels), 16 : 10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | No |
| Brightness | 300 nits (typ) |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Others | Unspecified |
| USB Type-A | 2x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | No |
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6, Dual-band (2.4 / 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | TPM 2.0 chip, IR facial recognition |
| Keyboard | Single white backlit Keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 1080p FHD camera with Physical shutter |
| Speakers | 2x Speakers |
| Microphone | Built-in array microphone |
| Capacity | Li-Ion 42 Wh |
| Charging | 65W adapter |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Softwares | MyAsus, ScreenXpert, GlideX |
| Features | Copilot+ PC, ASUS AI ExpertMeet |
ASUS VivoBook 14 M1407KA (2025) Overview:
Here's a brief description of the build, chipset, and battery life of the ASUS VivoBook 14 M1407KA with the AMD Ryzen AI 5 340 processor.
Design and Display
The VivoBook 14 M1407KA is a lightweight and compact everyday machine. Weighing just around 1.46 kg, it is easy to carry around and is available in Matte Gray.
The 14-inch panel is an IPS LCD panel of WUXGA resolution. It covers a 45% NTSC color gamut and has an aspect ratio of 16:10. The 60Hz screen is a non-touch anti-glare display that can reach a peak brightness of 300 nits.
Performance and Memory
Under the hood of the ASUS VivoBook 14 M1407KA, there's an AMD Ryzen AI 5 340 processor, part of the Ryzen AI 300 Series. It has 6 cores and 12 threads with a max boost frequency of 4.8 GHz. On the GPU front, it features integrated AMD Radeon 840M graphics with a boost clock of 2900 MHz. The VivoBook 14 M1407KA ships with 16GB of soldered LPDDR5x memory, which can be upgraded to 32GB via the SO-DIMM slot present. With that, you also get 512GB of PCIe Gen4 M.2 NVMe SSD. As a Copilot+ PC, it also packs the AMD XDNA NPU delivering up to 50 TOPS of AI performance.
Battery and Connectivity
In the tank, the ASUS VivoBook 14 M1407KA has a 3-cell 42 Wh Lithium-ion battery. You can recharge with the 65W USB-C adapter in the box.
As for the connectivity options, you get Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.3. Moreover, the ports include 2 USB 3.2 Gen 1 Type-A ports, 2 USB 3.2 Gen 1 Type-C ports with DisplayPort and Power Delivery support, an HDMI 2.1 port, and a 3.5mm combo audio jack.
ASUS VivoBook 14 M1407KA 2025 (Ryzen AI 5 340, 16GB, 512GB, 14" WUXGA) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| ASUS VivoBook 14 M1407KA 2025 (Ryzen AI 5 340, 16GB, 512GB, 14" WUXGA) - 16GB - 512GB | Rs. 1,20,000 |
ASUS VivoBook 14 M1407KA 2025 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Compare with similar device
Related Comparison