Asus Vivobook 14 X1405VA 2023 (Intel Core i7-13620H, 16GB, 512GB, 14″ WUXGA 60Hz)
3.9/5
expert Review

.png)
Model: X1405VA
3.9/5
expert Review
Laptop Type
Ultrabook
Display
14″ WUXGA 60Hz IPS
CPU
Intel Core i7-13620H
GPU
Intel UHD Graphics
Asus Vivobook 14 X1405VA 2023 Full Specification
| Announced | November, 2023 In Nepal: January, 2024 |
| Market Status | In Stock |
| Laptop Type | Traditional |
| Series | Asus Vivobook |
| Dimensions (W x D x H) | 324.5 x 213.9 x 17.9 mm |
| Weight | 1.60 kg |
| Color Options | Silver, Indie Black, and Cool Silver. |
| CPU Series | Intel 13th Gen (Raptor Lake) |
| Processor | Intel Core i7-13620H (Intel 7) |
| Base Clock | P-cores: 2.4 GHz E-cores: 1.8 GHz |
| Boost Clock | P-cores: 4.9 GHz E-cores: 3.6 GHz |
| Cores / Threads | 10 / 16 |
| L3 Cache | 24MB |
| TDP | 45W - 115W |
| GPU Name | Intel UHD Graphics |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Shared |
| Boost Clock | Unspecified |
| NPU Name | No |
| NPU Peak TOPS | No |
| Installed RAM | 16GB (2x 8GB) DDR4 |
| Soldered Memory | Yes |
| Speed | 3200 MHz |
| Channel | Dual channel |
| Maximum Capacity | 16GB (Soldered) |
| HDD | No |
| SSD | 512B M.2 NVMe PCIe 4.0 |
| SSD Slots | 1x M.2 PCIe (1x Used) |
| Size | 14 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | WUXGA (1920 x 1200 pixels), 16 : 10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | Unspecified |
| Brightness | 300 nits (typ) |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Others | TÜV Rheinland-certified |
| USB Type-A | 2x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) 1x USB 2.0 (480 Mbps) |
| USB Type-C | 1× USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 1.4 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | No |
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E, Dual-band (2.4 / 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | TPM 2.0 chip |
| Keyboard | Single white backlit Keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 720p HD camera |
| Speakers | 2x 2W speakers |
| Microphone | Built-in Microphone with Cortana Support |
| Capacity | Li-Ion 42 Wh |
| Charging | 65W adapter |
| Operating System | Windows 11 |
| Preloaded Softwares | CapCut, GlideX, MyASUS, ScreenXpert |
| Features | ASUS AI Noise-Canceling Technology |
Asus Vivobook 14 (X1405VA) Overview:
Here’s a brief description of the build, chipset, and battery life of the Asus Vivobook 14 X1405VA with the Intel Core i7-13620H processor.
Design and Display
The Vivobook 14 is a lightweight and compact everyday machine. Weighing just around 1.60kg, it is easy to carry around and available in transparent Silver, Indie Black, and Cool Silver.
The 14-inch panel is an LCD panel of WUXGA resolution. It covers a 45% NTSC color gamut and has an aspect ratio of 16:10. The 60Hz screen is a non-touch anti-glare display that can reach a peak brightness of 300nits.
Performance and Memory
Under the hood of the Asus Vivobook 14, there’s a 13th Gen Intel Core i7-13620H processor. It has 10 cores (4 Efficiency + 6 Performance ) and 16 threads with a max boost frequency of 4.90 GHz. On the GPU front, it features integrated Intel UHD graphics. VivoBook 14 ships with 16GB of DDR4 memory, which is the maximum that it can be upgraded. With that, you also get 512GB of M.2 SSD.
Battery and Connectivity
In the tank, the Asus VivoBook 14 (2023) has a 3-cell 42 Wh Lithium Polymer battery. You can recharge with the 65W adapter in the box.
As for the connectivity options, you get WiFi 6E and Bluetooth 5.2. Moreover, the ports include a USB 2.0 Type-A port, 2 USB 3.2 Gen 1 Type-A ports, a USB 3.2 Gen 1 Type-C port, an HDMI port, and a 3.5mm jack.
Asus Vivobook 14 X1405VA 2023 (Intel Core i7-13620H, 16GB, 512GB, 14″ WUXGA 60Hz) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+512GB | Rs. 1,33,900 |
Asus Vivobook 14 X1405VA 2023 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
