Asus VivoBook 15 OLED 2022 (Ryzen 5 5500U, 8GB, 512GB, 15.6" FHD)
3.9/5
expert Review



3.9/5
expert Review
Weight
1.8 kg
CPU Series
AMD Ryzen 5000 Series (Cezanne)
GPU Name
AMD Radeon Graphics
Size
15.6 inches
Asus VivoBook 15 OLED 2022 Full Specification
| Announced | May 9, 2021 |
| Market Status | Out of Stock |
| Laptop Type | Ultrabook |
| Dimension | 359.8 x 235.3 x 18.6 mm |
| Weight | 1.8 kg |
| Color Options | Indie Black |
| CPU Series | AMD Ryzen 5000 Series (Cezanne) |
| Processor | AMD Ryzen 5 5500U |
| Cores / Threads | 6 Cores / 12 Threads |
| L3 Cache | 8MB |
| Base / Boost Clock | 2.10 / 4.0 GHz |
| GPU | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Unspecified |
| TGP | Unspecified |
| Boost Clock | 1800 MHz |
| Soldered Memory | Unspecified |
| Frequency | Unspecified |
| Channel | Single |
| Maximum Capacity | 16GB (2x SO-DIMM Slots) |
| HDD | Up to 1TB |
| SSD | 512GB M.2 NVMe PCIe |
| SSD Slots | 1x M.2 PCIe, 1x 2.5" SATA |
| Optical Drive | No |
| Size | 15.6 inches |
| Panel Type | OLED |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | 16:9 aspect ratio FHD (1920 x 1080) |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | 0.2ms |
| Variable Refresh Rate | No |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Others | VESA Certified HDR True Black 600, SGS Eye Care |
| Maximum Brightness | 600 nits (cd/m2), Only in HDR mode |
| Ports | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A 2x USB 2.0 Type-A |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 1 |
| Display | 1x HDMI 1.4 |
| Audio | 1x 3.5mm Headphone Output |
| Media Card | 1x Micro SD Card Reader |
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6 (802.11 ax), Dual-Band (2.4/5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Security | Fingerprint, TPM 2.0 |
| RAM | 8GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Configuration | 1x 8GB |
| Keyboard | Backlit, 1.4mm Key Travel |
| Trackpad | |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Speakers | Stereo Speakers (Harman/Kardon) |
| Microphone | Built-in Microphone with Cortana Support |
| Capacity | 3-cell 42 Wh Li-ion |
| Charging | 65W AC Adapter |
| Operating System | Windows 11 |
| Preloaded Software | MyASUS |
Asus Vivobook 15 OLED (2022): Overview
Here’s a brief description of the design aesthetic, chipset, and build quality of the Asus Vivobook 15 OLED (2022) with Ryzen 5 5500U processor.
Display and Build
Asus Vivobook 15 OLED, as the name suggests sports a 15.6″ OLED screen. This matte display has an FHD (1920×1080) resolution and a standard 16:9 aspect ratio. The 60Hz panel covers 45 % of the NTSC color gamut and can hit a peak brightness of 600 nits (HDR). On top, it has an 82% screen-to-body ratio and a VESA HDR True Black 600 certification. The device isn’t heavy at 1.8 kilos and is a suitable daily carry.
Performance and Memory
Under the hood, Asus Vivobook 15 OLED (2022) has a Ryzen 5 5500U processor. This RyzenCPU has base and boost clock speeds of 2.1GHz and 4.0GHz, respectively. It has 6 cores and 12 Threads along with 8 MB of L3 cache. Complementing the CPU is the integrated Radeon graphics. On the memory front, you get 8GB of DDR4 RAM which can be later upgraded up to 16GB. As for secondary storage, you get a 512GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD.
Battery and Connectivity
In the tank, Asus VivoBook 15 OLED (2022) has a 42Wh Lithium Ion battery. You can recharge it via the 65W AC adapter provided in the box. For wireless connections, you have your standard WiFi 6 and Bluetooth 5.0. As for the wired port selection, you get 3 USB-As, a USB C, an HDMI, SD slot, and a headphone jack.
Asus VivoBook 15 OLED 2022 (Ryzen 5 5500U, 8GB, 512GB, 15.6" FHD) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Asus VivoBook 15 OLED 2022 (Ryzen 5 5500U, 8GB, 512GB, 15.6" FHD) | Rs. 1,05,555 |
Asus VivoBook 15 OLED 2022 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison

![Asus TUF F15 2022 Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/06/Asus-TUF-F15-2022-Price-in-Nepal.jpg)
