Asus Vivobook S 16 OLED S5606MA (Core Ultra 9 185H, 16GB, 1TB, 16" 3.2k OLED)
4.2/5
expert Review



Model: S5606MA
4.2/5
expert Review
Weight
1.50 kg
CPU Series
Intel Core Ultra 9 Processors (Meteor Lake)
GPU Name
Intel Arc Graphics
Size
16 inches
The Asus Vivobook S 16 OLED S5606MA (2024) stands out as a premium 16-inch ultrabook. True to its name, it boasts an OLED display, covering 100% DCI-P3 gamut and certified for VESA HDR True Black, alongside Pantone validation. Equipped with an Intel Core Ultra 9 185H processor capable of reaching boost clock speeds of up to 5.1 GHz, this productivity-focused laptop is enhanced by an Intel Arc GPU, 16GB of RAM, and a spacious 1TB SSD storage.
Asus Vivobook S 16 OLED S5606MA Full Specification
| Announced | Feb, 2024 |
| Market Status | In Stock |
| Laptop Type | Ultrabook |
| Dimension | 35.36 x 24.69 x 1.39 ~ 1.59 cm |
| Weight | 1.50 kg |
| Color Options | Black, Silver, Blue |
| CPU Series | Intel Core Ultra 9 Processors (Meteor Lake) |
| Processor | Intel Core Ultra 9 185H |
| Cores / Threads | 16 Cores / 22 Threads |
| L3 Cache | 24MB |
| Base / Boost Clock | P-Core: 1.3 GHz / 5.1 GHz E-Core: 1.8 GHz / 3.8 GHz |
| GPU | Intel Arc Graphics |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | Unspecified |
| TGP | Unspecified |
| Boost Clock | Unspecified |
| Soldered Memory | Unspecified |
| Frequency | 7467 MHz |
| Channel | Dual |
| Maximum Capacity | 16GB |
| HDD | No |
| SSD | 1TB M.2 NVMe PCIe |
| SSD Slots | 1x M.2 NVMe PCIe 4 |
| Optical Drive | No |
| Size | 16 inches |
| Panel Type | OLED |
| Touchscreen | No |
| Finish | Glossy |
| Resolution | 16:10 aspect ratio 3.2K (3200 x 2000 pixels) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Response Time | 1ms |
| Variable Refresh Rate | Unspecified |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Others | VESA Certified HDR True Black 600, Pantone Validated, SGS Eye Care |
| Maximum Brightness | 600 nits (cd/m2) |
| Ports | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| USB Type-C | 2x Thunderbolt 4 (Power delivery , Display) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Media Card | 1x Micro SD Card Reader, 1x SD 4.0 Card Reader |
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E (802.11 ax), Dual-Band (2.4/5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | Fingerprint Scanner, TPM 2.0 |
| RAM | 16GB |
| Memory Type | LPDDR5X |
| Configuration | 2 * 8GB |
| Keyboard | Chiclet-style Backlit Keyboard, 1.4mm Key Travel |
| Trackpad | |
| Webcam | 1080p FHD Camera With Privacy Shutter |
| Speakers | Stereo Speakers (Harman/Kardon) |
| Microphone | Built-in Microphone with Cortana and Alexa Support |
| Capacity | 6-cell 75 Wh Li-ion |
| Charging | 90W AC Adapter |
| Operating System | Windows 11 |
| Preloaded Software | ProArt Creator Hub MyASUS |
ASUS Vivobook S 16 OLED S5606MA Overview:
Design, Display, and Battery
With a thickness ranging from 1.39 to 1.59 cm and weighing just 1.50 kg, the ASUS Vivobook S 16 OLED S5606MA boasts an aluminum build making it an incredibly portable and durable laptop for users. The Vivobook S 16 OLED boasts a 16-inch OLED display with a 3.2K resolution. Additionally, it offers a 120Hz refresh rate, 400nits brightness, and over 1.07 billion colors. Notably, the display covers 100% DCI-P3 and 133% sRGB color gamut.
Under the hood, the Vivobook S 16 OLED features a 75Whrs battery and a 90W AC adapter. Additionally, the laptop comes with a range of extras, including Microsoft Office Home & Student, military-grade durability, and an FHD webcam with IR function.
Performance and Ports
The Vivobook S 16 OLED features the latest Intel® Core Ultra 9 Processor 185H, which boasts 16 cores and 22 threads, reaching a max turbo frequency of up to 5.1 GHz. While maintaining the Intel Arc GPU for ultrabooks, these latest variants incorporate a separate NPU, the Intel AI Boost NPU, enhancing performance for various AI-related workloads. The ASUS Vivobook S 16 OLED can be configured with up to 32GB of LPDDR5X RAM and 1TB of NVMe™ PCIe® 4.0 SSD storage.
The laptop boasts a variety of I/O ports, comprising USB 3.2 Gen 1 Type-A, Thunderbolt™ 4, HDMI 2.1, and a 3.5mm Combo Audio Jack. Similarly, it offers dual-band WiFi 6E and Bluetooth 5.3 connectivity options. Additionally, the laptop features a backlit Chiclet Keyboard with 1.5mm key-travel and a precision touchpad.
Asus Vivobook S 16 OLED S5606MA (Core Ultra 9 185H, 16GB, 1TB, 16" 3.2k OLED) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+1TB | Rs. 2,09,900 |
Asus Vivobook S 16 OLED S5606MA User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News

