Asus Vivobook S 14 Flip 2021 (Ryzen 5 5600H, 8GB, 512GB, 14" WUXGA)
4.0/5
expert Review



4.0/5
expert Review
Weight
1.5 kg
CPU Series
AMD Ryzen 5000
GPU Name
AMD Radeon Graphics
Size
14 inches
Asus Vivobook S 14 Flip 2021 Full Specification
| Announced | Jan, 2021 |
| Market Status | Out of Stock |
| Laptop Type | 2-in-1 |
| Weight | 1.5 kg |
| Color Options | Quiet Blue, Cool Silver |
| CPU Series | AMD Ryzen 5000 |
| Processor | AMD Ryzen 5 5600H |
| Cores / Threads | 6 Cores / 12 Threads |
| L3 Cache | 19MB |
| Base / Boost Clock | 3.3 / 4.2 GHz |
| GPU | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Unspecified |
| Boost Clock | Unspecified |
| Soldered Memory | No |
| Frequency | 3200 MHz |
| Channel | Single Channel |
| Maximum Capacity | 16GB (2x SODIMM) |
| HDD | N/A |
| SSD | 512GB M.2 NVMe PCIe |
| SSD Slots | 1x M.2 NVMe PCIe 3.0 |
| Optical Drive | No |
| Size | 14 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | Yes |
| Finish | Glossy |
| Resolution | 16:10 aspect ratio WUXGA (1920 x 1200) |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | No |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Others | Stylus Support, TÜV Rheinland-certified |
| Maximum Brightness | 300 nits (cd/m2) |
| Ports | 1x USB 2.0 Type-A 1x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C (supports DisplayPort, Power Delivery, Data transfer) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Media Card | No |
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6 (802.11 ax), Dual-Band |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | TPM 2.0 |
| RAM | 8GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Configuration | 1x 8GB |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keys, 1.4mm Key Travel |
| Trackpad | |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Speakers | Stereo Speakers with Smart Amp Technology |
| Microphone | Built-in Microphone with Cortana Support |
| Capacity | 3-cell 50Wh Li-ion |
| Charging | 90W AC Adapter |
| Operating System | Windows 11 |
| Preloaded Software | MyASUS |
Asus Vivobook S 14 Flip (2021) Overview:
Here's a brief description of the design aesthetic, chipset, and battery life of the Asus Vivobook S 14 Flip (2021) with Ryzen 5 5600H processor.
Display and Build
The VivoBook S 14 Flip (2021) sports a 14" glossy screen. The display is an IPS panel of WUXGA (1920 x 1200) resolution. It covers 45% of the NTSC color gamut and can hit a peak brightness of 300 nits. Other than that, the laptop has thin bezels and weighs only 1.5 kilos. So, it's a great choice for an everyday carry.
Performance and Memory
Under the hood, Asus Vivobook S 14 Flip (2021) has AMD's Ryzen 5 5600H processor. This processor can hit a maximum clock speed of 4.2 GHz. By virtue of being an ultrabook 2-in-1, Vivobook S14 Flip lacks a dedicated GPU so you'll have to make do with the integrated Intel Iris Xe graphics. As for memory, you get 8GB of fast DDR4 RAM which you can upgrade to 16GB via the empty SO-DIMM slot. There is also a 512GB M.2 SSD inside the Vivobook.
Battery and Connectivity
In the tank, Vivobook S 14 Flip has a 50Wh 3-cell Lithium-ion battery. You can recharge it using the 90W adapter provided in the box. For wireless connectivity, you get Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.3 technology. Similarly, in terms of port selection, you get 2 USB A ports, a USB-C port, an HDMI 2.1 port, and a 3.5mm jack.
Asus Vivobook S 14 Flip 2021 (Ryzen 5 5600H, 8GB, 512GB, 14" WUXGA) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Asus Vivobook S 14 Flip 2021 (Ryzen 5 5600H, 8GB, 512GB, 14″ WUXGA) | Rs. 1,17,000 |
Asus Vivobook S 14 Flip 2021 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![Asus Vivobook S 14 Flip (2022) Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/12/Asus-Vivobook-S-14-Flip-2022-Price-in-Nepal.jpg)


![Asus Laptops Price in Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2026/05/Asus-Laptops-Price-in-Nepal-2026.jpg)