Asus Vivobook S 14 OLED S5406MA 2024 (Intel Core Ultra 7 155H, 16GB, 1TB, 14" 3K OLED)
4.3/5
expert Review


Model: S5406MA
4.3/5
expert Review
Laptop Type
Ultrabook
Display
14" 3K 120Hz OLED
CPU
Intel Core Ultra 7 155H
GPU
Intel Arc graphics
The Asus Vivobook S 14 OLED S5406MA (2024)Â stands out as a premium 14-inch ultrabook. True to its name, it boasts an OLED display, covering 100% DCI-P3 gamut and is certified for VESA HDR True Black, alongside Pantone validation. Equipped with an Intel Core Ultra 7 155H processor capable of reaching boost clock speeds of up to 4.8 GHz, this productivity-focused laptop is enhanced by an Intel Arc GPU, 16GB of RAM, and spacious 1TB SSD storage.
Asus Vivobook S 14 OLED S5406MA 2024 Expert Score Breakdown
Design and build
8.5/10
Display
10/10
Keyboard and trackpad
8.5/10
Performance
8.5/10
Battery life
8.5/10
Value for money
7.5/10
Asus Vivobook S 14 OLED S5406MA 2024 Full Specification
| Announced | February, 2024 In Nepal: June, 2024 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Ultrabook |
| Series | Asus Vivobook |
| Dimensions (W x D x H) | 310.5 x 221.9 x 13.9 - 15.9 mm |
| Weight | 1.30 kg |
| Color Options | Mist Blue, Neutral Black, Rose Gold |
| CPU Series | Intel Core Ultra Series 1 (Meteor Lake) |
| Processor | Intel Core Ultra 7 155H (Intel 4) |
| Base Clock | P-cores: 1.4 GHz E-cores: 0.9 GHz LP E-cores: 0.7 GHz |
| Boost Clock | P-cores: 4.8 GHz E-cores: 3.8 GHz LP E-cores: 2.5 GHz |
| Cores / Threads | 16 / 22 |
| L3 Cache | 24MB |
| TDP | 28W - 115W |
| GPU Name | Intel Arc Graphics |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Shared |
| Boost Clock | Up to 2250 MHz |
| NPU Name | Intel AI Boost |
| NPU Peak TOPS | 11 TOPS |
| Installed RAM | 16GB (2x 8GB) LPDDR5x |
| Soldered Memory | Yes |
| Speed | 8533 MHz |
| Channel | Dual channel |
| Maximum Capacity | 16GB |
| HDD | No |
| SSD | 1TB M.2 NVMe PCIe 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | 1x M.2 2280 PCIe (1x Used) |
| Size | 14 inches |
| Panel Type | OLED |
| Touchscreen | No |
| Finish | Glossy |
| Resolution | 3K (2880 x 1800 pixels), 16 : 10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | Adaptive Sync |
| Brightness | 400 nits (typ) / 600 nits (peak) |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Others | VESA Certified HDR True Black 600, Pantone Validated, SGS Eye Care |
| USB Type-A | 2x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| USB Type-C | 2x Thunderbolt 4 (40 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | 1x microSD card reader |
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E, Tri-band (2.4 / 5 / 6 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | TPM 2.0 chip |
| Keyboard | 1-zone RGB backlit keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 1080p FHD camera with Physical shutter |
| Speakers | Unspecified |
| Microphone | Built-in array microphone |
| Capacity | Li-Ion 75 Wh |
| Charging | 90W Adapter |
| Operating System | Windows 11 |
| Preloaded Softwares | MyAsus, ScreenXpert, GlideX |
| Features | MIL-STD 810H military-grade standard |
Introducing the Asus Vivobook S 14 OLED 2024 (S5406MA), a sleek and powerful laptop featuring the Intel Core Ultra 7 155H processor. Let's have a quick overview.
ASUS Vivobook S14 OLED S5406MA Overview:
Dimensions and Display
The Asus Vivobook S 14 OLED S5406MA 2024 measures 31.05 x 22.19 x 1.39 cm and weighs 1.30 kg. Its 14.0-inch OLED display features a 3K resolution of 2880 x 1620 pixels, 16:10 aspect ratio, and brightness levels of 400nits (typ) and 600nits (peak). It's Vesa-certified DisplayHDR True Black 600 and Pantone Validated.
Performance and Connectivity
Equipped with an Intel Core Ultra 7 155H processor and Intel Arc GPU, the Asus Vivobook S 14 OLED 2024 offers reliable performance. It comes with 16GB of LPDDR5 RAM and a 1TB M.2 NVMe SSD. Connectivity options include Bluetooth 5.3 and 802.11ax dual-band Wi-Fi 6E.
Ports, Battery, and Additional Features
The Asus Vivobook S 14 OLED 2024 features multiple USB 3.2 Gen 1 Type-A and Type-C ports, HDMI 2.1, a 3.5mm combo audio jack, and a microSD card reader. Its 75Wh battery and 65W Type-C AC adapter provide extended usage. Additional features include a FHD IR webcam with Windows Hello support, a backlit chiclet keyboard with 1-zone RGB lighting and a dedicated Copilot key, built-in speakers certified by harman/kardon, and the absence of a fingerprint sensor.
Asus Vivobook S 14 OLED S5406MA 2024 (Intel Core Ultra 7 155H, 16GB, 1TB, 14" 3K OLED) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+1TB | Rs. 1,95,900 |
Asus Vivobook S 14 OLED S5406MA 2024 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News

