Asus Zenbook Duo UX8406CA 2025 (Intel Core Ultra 9 285H, 32GB, 2TB, dual 14" 3K OLED 120Hz)
4.7/5
expert Review


Model: UX8406CA
4.7/5
expert Review
Laptop Type
Ultrabook
Display
14" 3K 120Hz OLED Touch
CPU
Intel Core Ultra 9 285H
GPU
Intel Arc 140T
The Asus Zenbook Duo UX8406CA 2025, with its dual OLED touchscreens and powerful Intel Core Ultra 9 285H processor, is perfect for creators who need multiple screens to work with. Offering dual 120Hz 3K displays along with Asus Pen 2.0 support, it provides ample space and flexibility for creative tasks. Additionally, with Thunderbolt 4 ports, USB 3.2 Gen 1 Type-A, HDMI 2.1, WiFi 7, and Bluetooth 5.4 connectivity options, it ensures seamless connectivity for creators on the go.
Asus Zenbook Duo UX8406CA 2025 Expert Score Breakdown
Design and build
9.6/10
Display
10/10
Keyboard and trackpad
9/10
Performance
9/10
Battery life
8/10
Value for money
8.5/10
Asus Zenbook Duo UX8406CA 2025 Full Specification
| Announced | June, 2025 In Nepal: November, 2025 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Creators |
| Series | Asus Zenbook Duo Series |
| Dimensions (W x D x H) | 313.5 × 217.9 × 14.6 - 19.9 mm |
| Weight | 1.65 kg |
| Color Options | Inkwell Gray |
| CPU Series | Intel Core Ultra Series 2 (Arrow Lake) |
| Processor | Intel Core Ultra 9 285H (TSMC N3B) |
| Base Clock | P-cores: 2.9 GHz E-cores: 2.7 GHz LP E-cores: 1.0 GHz |
| Boost Clock | P-cores: 5.4 GHz E-cores: 4.5 GHz LP E-cores: 2.5 GHz |
| Cores / Threads | 16 / 16 |
| L3 Cache | 24MB |
| TDP | 45W - 115W |
| GPU Name | Intel Arc 140T |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Shared |
| Boost Clock | Up to 2350 MHz |
| NPU Name | Intel AI Boost |
| NPU Peak TOPS | 13 TOPS |
| Installed RAM | 32GB (2x 16GB) LPDDR5x |
| Soldered Memory | Yes |
| Speed | Unspecified |
| Channel | Dual channel |
| Maximum Capacity | 32GB |
| HDD | No |
| SSD | 2TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | Unspecified |
| Size | 14 inches |
| Panel Type | OLED |
| Touchscreen | Yes |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | 3K (2880 x 1800 pixels), 16 : 10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Response Time | 0.2ms |
| Variable Refresh Rate | No |
| Brightness | 400 nits (typ), 500 nits (peak) |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Others | VESA CERTIFIED Display HDR True Black 500, 1.07 billion colors, PANTONE Validated, Glossy display |
| USB Type-A | 1x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| USB Type-C | 2x Thunderbolt 4 (40 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5mm headphone jack |
| Media Card | No |
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 7, Tri-band (2.4 / 5 / 6 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Security | TPM 2.0 chip |
| Keyboard | Single white backlit Keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 1080p FHD IR camera |
| Speakers | Unspecified |
| Microphone | Built-in Microphone with Cortana and Alexa Support |
| Capacity | Li-Ion 75 Wh |
| Charging | 65W adapter |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Softwares | Microsoft Office (Trial) My ASUS |
| Features | MIL-STD-810H military certified |
Here is a quick overview of the latest Asus Zenbook Duo 2025 UX8406CA, which features the latest Core Ultra 9 285H processor.
Asus Zenbook Duo UX8406CA 2025 Overview:
Dual OLED Touchscreens
The standout feature of the Zenbook Duo 2025 is its dual-screen setup. It boasts two 14-inch OLED touch panels, both offering a sharp 3K resolution and smooth 120Hz refresh rate. These displays are VESA-certified with HDR True Black 500, Pantone validation, and a peak brightness of 500 nits.
Combining both gets you a 19.8-inch screen for your workflow. You also get an Asus Pen 2.0 with 4096 pressure levels. In case you are wondering, you can also slap a detachable full-size Ergo Sense keyboard on the top of the screen. On top of that, the built-in kickstand takes the comfort to another level.
Hence, you can use the laptop in four modes: regular laptop mode, dual screen mode, desktop mode, and sharing mode. The build is also pretty solid with US MIL-STD 810H certification while weighing just 1.65kg.
Performance and Connectivity
Under the hood, the Zenbook Duo 2025 is available with the Core Ultra 9 285H with 5.4GHz boost speed, 16 threads, and 16 threads. Asus has paired the chip with up to 32GB of LPDDR5X RAM and 2TB of PCLe 4.0 SSD storage. Likewise, there is Intel AI Boost NPU and Intel Arc GPU with almost twice the power as compared to its predecessor, the Iris Xe.
Fueling the laptop is a sizeable 75Wh 4-cell Li-ion battery with 65W charging support. Talking of the I/O options, this premium laptop consists of a USB 3.2 Gen 1 Type-A port, 2x Thunderbolt 4 ports, an HDMI 2.1 TMDS port, and a 3.5mm headphone jack. Wireless connectivity includes WiFi 7 and Bluetooth 5.4.
Asus Zenbook Duo UX8406CA 2025 (Intel Core Ultra 9 285H, 32GB, 2TB, dual 14" 3K OLED 120Hz) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 32GB+2TB | Rs. 3,89,990 |
Asus Zenbook Duo UX8406CA 2025 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison



![Asus TUF F15 2022 Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/06/Asus-TUF-F15-2022-Price-in-Nepal.jpg)