boAt Airdopes 800 HI-DEF
3.4/5
expert Review


3.4/5
expert Review
Type
In-ear
Driver
10 mm dynamic
Battery Life
Up to 40 hours
IP Rating
IPX5
EMI not available
boAt Airdopes 800 HI-DEF Full Specification
| Date | September 12, 2024 In Nepal: October 13, 2024 |
| Market Status | In stock |
| Fit | In-ear |
| Series | Airdopes |
| Dimensions (W x D x H) | Unspecified |
| Weight | Unspecified |
| IP Rating | Earbuds: IPX5 splash resistance Case: Unspecified |
| Colors | Graphite Grey, Sterling Silver, Azure Blue, Emerald Green |
| Ear Tip Sizes | S, M, L |
| Driver | 10 mm dynamic bass drivers |
| Codecs | AAC, SBC, LDAC |
| Frequency Response | 20 Hz - 20 kHz |
| Microphone | 4 mics (2 on each side) |
| Noise Cancellation | No |
| 360 Audio | No |
| Others | Hi-Res Audio with LDAC, 96kHz/24bit audio |
| Bluetooth | 5.3 |
| Multi-Pairing | Yes (Dual-connection support) |
| Companion App | boAt Hearables app |
| Size | 50 mAh (buds) / 600 mAh (case) |
| Music Playback | 40 hours (buds) / 100 hours (case) |
| Talk Time | Unspecified |
| Charging | 45 minutes (buds) / 2.5 hours (case) Quick charge: 10 minutes = 2.3 hours playback |
| Features | Smart In-Ear Detection, Adaptive EQ |
boAt Airdopes 800 HI-DEF Overview
Design and Audio
The boAt Airdopes 800 HI-DEF features a sleek in-ear design with a stem and flat-edged tips. It is equipped with dual 10mm drivers, delivering an immersive audio experience. With an IPX5 rating, these earbuds are both water and dust-resistant. The Airdopes 800 HI-DEF is available in a variety of colors: Graphite Grey and Sterling Silver.
Battery and Rest
For the battery, the Airdopes 800 HI-DEF has a 400mAh charging case and dual 35mAh batteries in the earbuds. Bluetooth 5.3 ensures a stable connection within a 10-meter range. For charging, the earbuds support USB Type-C and offer a quick charging feature. The earbuds take just 30 minutes to charge fully, while the case requires 1.5 hours for a complete charge. With a single charge, the earbuds provide up to 40 hours of playtime. Additionally, the Airdopes 800 HI-DEF includes BEAST Mode for ultra-low latency of just 50ms, perfect for gaming and video streaming.
- Check out our full list of boAt Airdopes here.
boAt Airdopes 800 HI-DEF Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| boAt Airdopes 800 HI-DEF | Rs. 5,799 |
boAt Airdopes 800 HI-DEF User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
![boAt Airdopes Supreme Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2024/03/boAt-Airdopes-Supreme-Price-Nepal.jpg)

