Dell Inspiron 14 5445 2024 (Ryzen 7 8840U, 16GB, 1TB, 14" FHD+)
4.2/5
expert Review


Model: 5445
4.2/5
expert Review
Weight
1.56 kg
CPU Series
AMD Ryzen 8000 Series
GPU Name
AMD Radeon
Size
14 inches
The Dell Inspiron 14 5445 (2024) is an ultrabook with AMD Ryzen 7 8840U CPU. It is a 8-core 16-thread processor with a boost clock speed of 5.1GHz. It has Wi-Fi 6 and a Bluetooth wireless card for wireless connectivity. If you are a professional with a need for a laptop that will assist you for normal chores, this laptop is a solid choice for you.
Dell Inspiron 14 5445 2024 Full Specification
| Announced | June, 2024 |
| Market Status | In Stock |
| Laptop Type | Ultrabook |
| Weight | 1.56 kg |
| Color Options | Ice Blue |
| CPU Series | AMD Ryzen 8000 Series |
| Processor | Ryzen 7 8840U |
| Cores / Threads | 8 Cores / 16 Threads |
| L3 Cache | 16MB |
| Base / Boost Clock | 3.3GHz / 5.1GHz |
| GPU | AMD Radeon |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Unspecified |
| TGP | Unspecified |
| Boost Clock | Unspecified |
| Soldered Memory | Yes (1x Soldered) |
| Frequency | 5600 MT/s |
| Channel | Unspecified |
| Maximum Capacity | 32GB |
| HDD | N/A |
| SSD | 1TB M.2 NVMe PCIe |
| SSD Slots | 1x M.2 PCIe (Used) |
| Optical Drive | N/A |
| Size | 14 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Glossy |
| Resolution | FHD (1920 x 1200) 16:10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | No |
| Color Gamut | Unspecified |
| Others | Comfort View |
| Maximum Brightness | 250 nits (cd/m2) |
| Ports | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| Display | 1x HDMI 1.4 |
| Audio | 1x 3.5mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Media Card | 1x SD Card Reader |
| Ethernet | No |
| WiFi | WiFi 6E (802.11 ax 2x2), Dual-Band (2.4/5 GHz) |
| Bluetooth | Yes |
| Security | TPM 2.0. Fingerprint |
| RAM | 16GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Configuration | 1x 16GB |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Trackpad | Windows gestures multi-touch trackpad |
| Webcam | 1080p FHD Camera |
| Speakers | 2x 2.5W |
| Microphone | Dual-Array Microphones |
| Capacity | 4-cell 54 Wh Li-ion |
| Charging | 65W AC Adapter |
| Operating System | Windows 11 |
| Preloaded Software | Dell Update Dell Digital Delivery SupportAssist Dell Help & Support |
If you are looking for a powerful and portable laptop, you might want to consider the Dell Inspiron 14 5445 (2024) with Ryzen 7 8840U, 16GB RAM, and 1TB SSD.
Dell Inspiron 14 5445 (2024) Overview:
Performance
The Dell Inspiron 14 5445 (2024) features a Ryzen 7 8840U processor, which has 8 cores and 16 threads and can boost up to 5.1 GHz. As a result, you can handle multitasking with ease. On the GPU front, you are accompanied by integrated Radeon graphics. It also comes with 16GB RAM and a 1TB SSD, which should be fine for your normal chores.
Display and Design
Up front, we are greeted with a 14-inch IPS LCD display. This FHD+ panel has a resolution of 1920 x 1200 and a 16:10 aspect ratio. This gives you more vertical screen space and less scrolling, which is ideal for reading, writing, and viewing content. The display has a glossy finish with ComfortView support, which reduces eye strain and enhances your comfort. The Dell Inspiron 14 5445 (2024) has a sleek and sturdy design. It comes with an aluminum exterior shell and a platinum silver color. It weighs 1.56 kg and has a thickness of 15.86 mm. You get a backlit keyboard, a precision touchpad, and a fingerprint reader for convenience and security.
Battery, Ports, and Connectivity
Fuelling the ultrabook is a 4-cell 54Wh battery with 65W charging support. It also has a range of ports and slots to connect your devices and accessories. Furthermore, the Dell Inspiron 14 5445 (2024) has one HDMI 1.4, one USB 3.2 Gen 2 Type-C, two USB 3.2 Gen 1 Type-A, one SD Card Reader, and one universal (3.5mm) audio jack. For wireless connectivity, it features a Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.3 wireless card.
Dell Inspiron 14 5445 2024 (Ryzen 7 8840U, 16GB, 1TB, 14" FHD+) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+1TB | Rs. 1,27,500 |
Dell Inspiron 14 5445 2024 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![Dell Inspiron 14 5430 2023 Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/10/Dell-Inspiron-14-5430-2023-Price-in-Nepal.jpg)
![Dell Laptops Price In Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/12/Dell-Laptops-Price-in-Nepal-2023-Updated.jpg)