Dell Inspiron 16 5620 2022 (12th Gen i5-1235U, 8GB, 256GB, 16" FHD)
4.0/5
expert Review


Model: 5620
4.0/5
expert Review
Weight
1.87 kg
CPU Series
12th Gen Intel Core Processor (Alder Lake)
GPU Name
Intel UHD Graphics
Size
16 inches
Dell Inspiron 16 5620 2022 Full Specification
| Announced | August 10, 2022 |
| Market Status | In Stock |
| Laptop Type | Ultrabook |
| Weight | 1.87 kg |
| Color Options | Platinum Silver |
| CPU Series | 12th Gen Intel Core Processor (Alder Lake) |
| Processor | Intel Core i5-1235U |
| Cores / Threads | 10 Cores / 12 Threads |
| L3 Cache | 12MB |
| Base / Boost Clock | E-Cores: 0.9 / 3.3 GHz P-Cores: 1.3 / 4.4 GHz |
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Unspecified |
| Boost Clock | Unspecified |
| Soldered Memory | No |
| Frequency | 3200 MHz |
| Channel | Dual Channel |
| Maximum Capacity | 32GB (2x SO-DIMM Slots) |
| HDD | N/A |
| SSD | 256B M.2 NVMe PCIe |
| SSD Slots | 1x M.2 PCIe (Used) |
| Optical Drive | N/A |
| Size | 16 inches |
| Panel Type | WVA LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Matte (Anti-Glare) |
| Resolution | Full HD (1920 x 1080) 16:9 aspect ratio |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | 35 ms |
| Variable Refresh Rate | No |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Others | ComfortView |
| Maximum Brightness | 250 nits (cd/m2) |
| Ports | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 1 (DisplayPort 1.4 , Power Delivery) |
| Display | 1x HDMI 1.4 |
| Audio | 1x 3.5mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Media Card | 1x Micro SD Card Reader |
| Ethernet | No |
| WiFi | WiFi 6E (802.11 ax 2x2), Dual-Band (2.4/5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Security | TPM 2.0 |
| RAM | 8GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Configuration | 1x 8GB |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Trackpad | |
| Webcam | 1080p HD Camera |
| Speakers | 2x 2W |
| Microphone | Dual-Array Microphones |
| Capacity | 4-cell 54 Wh Li-ion |
| Charging | 65W AC Adapter |
| Operating System | Windows 11 |
| Preloaded Software | Dell Digital Delivery Dell Update SupportAssist Dell Help & Support |
Are you looking for a laptop that combines performance, portability, and style? Then you might want to check out the Dell Inspiron 16 5620 (2022) with a 12th Gen Core i5 processor.
Dell Inspiron 16 5620 (2022) Overview:
Performance
The Dell Inspiron 16 5620 (2022) is powered by the 12th Gen Intel Core i5-1235U processor. It has 10 cores, 12 threads, and up to 4.40 GHz Turbo speed. This processor delivers fast and smooth performance for everyday tasks and entertainment. It comes with 8GB of DDR4 RAM and 256GB of PCIe NVMe SSD storage.
Design and Ports
The laptop boasts a sleek and elegant design, with a platinum silver exterior and a titan gray backlit keyboard. Weighing 1.87 kg and it has a thin profile of 15.67 mm at the front and 17.95 mm at the rear. You get a variety of ports and slots, including USB 3.2 Gen 1 Type-A, USB 3.2 Gen 2x1 Type-C with Power Delivery and DisplayPort, HDMI 1.4, an audio jack, and an SD-card slot.
Display
This laptop features a 16-inch FHD+ display with a 16:10 aspect ratio, which offers more vertical space for multitasking and productivity. The display also has anti-glare and ComfortView technologies, which reduce eye strain and enhance viewing comfort.
Others
Fueling the Dell Inspiron 16 5620 is a 4-cell, 54 Wh battery with 65 Watt AC adapter. For wireless connectivity, there is an Intel Wi-Fi 6E AX211, which supports faster and more reliable wireless connectivity. And you also get stereo speakers with Waves MaxxAudio Pro, which deliver clear and immersive sound quality. The Dell Inspiron 16 5620 (2022) is a great choice for anyone who wants a laptop that can handle both work and play with ease.
Dell Inspiron 16 5620 2022 (12th Gen i5-1235U, 8GB, 256GB, 16" FHD) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 8GB+256GB | Rs. 88,888 |
Dell Inspiron 16 5620 2022 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![Dell Inspiron 16 5625 Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/07/Dell-Inspiron-16-5625-Price-in-Nepal.jpg)
![Dell Laptops Price In Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/12/Dell-Laptops-Price-in-Nepal-2023-Updated.jpg)